• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

'Arda sözünün arkasında durabilirse helal olsun'

'Arda sözünün arkasında durabilirse helal olsun'
0 0
Diken yazarı Mehveş Evin, Arda Turan'ın “Ülkemdeki sorunların da eşitlik ve demokrasiyle çözülmesini çok isterdim” sözleri üzerine bir yazı kaleme aldı.
22 Ocak 2016 Cuma 06:48

Mehveş Evin yazısında, "Korkmadan, usanmadan, hesap yapmadan, kıvırmadan “İnsanlar ölmesin” diyebilmenin dahi bu kadar zor olduğu bir iklimde, popüler figürlerin barış, eşitlik ve demokrasiden yana tavır alması çok önemli". ifadelerini kullandı.

 

İşte Mehveş Evin'in yazısı

 

Korkmadan, usanmadan, hesap yapmadan, kıvırmadan “İnsanlar ölmesin” diyebilmenin dahi bu kadar zor olduğu bir iklimde, popüler figürlerin barış, eşitlik ve demokrasiden yana tavır alması çok önemli.

Barcelona oyuncusu Arda Turan, umarım “Ülkemdeki sorunların da eşitlik ve demokrasiyle çözülmesini çok isterdim” temennisinin arkasında durabilir.

Zira Gezi’ye ‘ilk üç gün destek’ (Hangi üç gün? Neden üç gün? Belli değil!) verdikten sonra dönemin başbakanı Erdoğan’la ‘yakın arkadaşlık’larını ilan eden Turan’ın ayar yemesi, an meselesi.

Bakınız Beyaz, eskaza yayına bağlanıp aynı mesajı veren bir konuğu yüzünden nasıl titremekte…

Ayşe öğretmen hedef haline getirildi, süründürülüyor…

Akademisyenlerin barış çağrısından sonra Erdoğan’ın başlattığı cadı avının üzerine kimler çark edip, kimler köşelerinde daha da büzülüyor…

Hal böyleyken Arda Turan’ın sade suya tirit demeci, olay olur elbette.

 

Katalonya örneğinden demokrasi mesajı vermek cesaret ister

 

Arda Avrupa değil, Türkiye takımlarında oynasaydı, aynı sözleri sarf ede(bili)r miydi? Hiç sanmam.

Arda’nın Katalan takımı Barça formasını giydiğini de unutmayalım. Mesela Real Madrid’de olsaydı, bu açıklamayı yapar mıydı? Hiç sanmam.

2011’de de barış çağrısı yapmıştı Arda, gerçi o günlerde “Hepimiz kardeşiz” demek modaydı. Ak zevat, PKK ile gizli görüşmeleri yüzünden topa tutuluyor, barışı, müzakereyi savunuyordu… Devran değişti. Şimdi neredeyse “Savaşalım” demeyeni kesecekler!

Yine de klasik Türkiyeli şüpheciliğine girmeye gerek yok; yeter ki yarın tehditlere boyun eğip çark etmesin.

Arda, aynı zamanda milli futbolcu. Öyle ‘milli basın’ veya ‘milli irade’ gibi öyle sonradan kondurulmuş “Ak’tan gayrısı gavur, vatan haini” tadında bir ‘milli’lik sıfatı değil bu.

Holiganlıkla milliyetçiliğin kardeşliğini düşünürsek, Kürt siyasi hareketinin de referans verdiği Katalonya örneğinden yola çıkarak ‘demokrasi’ mesajı vermek, şaka değil, cesaret ister.

Adamı çiğ çiğ yer, milli takımdan atar, bir de kanlı duşlar alırlar valla!

 

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha