• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Boston Celtics pivotu Enes Kanter’in Tibet eleştirisi Çin’in tepkisine yol açtı

Boston Celtics pivotu Enes Kanter’in Tibet eleştirisi Çin’in tepkisine yol açtı
0 0
Boston Celtics pivotu Enes Kanter, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'i ve Çin'in Tibet'e yönelik muamelesini eleştirmesinin ardından, Çin sosyal medyasında sansüre uğradı, Kanter'in ismi Çin'in popüler Weibo mesajlaşma platformunda engellenmeye başladı.
21 Ekim 2021 Perşembe 15:21

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’i ve Çin’in Tibet’e yönelik muamelesini eleştirmesinin ardından Boston Celtics pivotu Enes Kanter, Çin sosyal medyasında sansüre uğradı. Reuters haber ajansı Kanter’in isminin Çin’in popüler Weibo mesajlaşma platformunda engellenmeye başladığını bildirdi.

 

Kanter, Tibet’in sürgündeki ruhani lideri Dalai Lama’nın resminin bulunduğu bir tişörtle Tibet’e destek ifade eden iki dakikalık bir videoyu Twitter hesabından paylaştı.

 

Kanter Çarşamba günü yayınladığı videosunda, İngilizce yaptığı konuşmada, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’i “acımasız bir diktatör” olarak niteleyerek “Tibet’te olup bitenler hakkında sesimi duyurmak ve konuşmak için buradayım. Çin hükümetinin acımasız yönetimi altında Tibet halkının temel hak ve özgürlükleri yok edilmektedir” dedi. Kanter benzer mesajları Instagram hesabından da yayınladı.

 

Kanter ayrıca Çarşamba günü Bostan Celtics’in New York Knicks’e karşı oynadığı maçta, Avustralya’da yaşayan Çinli muhalif karikatürist ve sanatçı Baidiucao tarafından yapılan ve “Özgür Tibet” ibaresiyle süslenmiş ayakkabılar giydi.

 

 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin Perşembe günü bir basın brifinginde Kanter’in “dikkat çekmeye çalıştığını” ve sözlerinin “çürütmeye değmeyeceğini”, “Tibet’in gelişimini ve ilerlemesini itibarsızlaştırmaya yönelik bu saldırıları asla kabul etmeyeceklerini” söyledi.

 

Kanter’in açıklamaları, Olimpiyat meşalesinin Çarşamba günü, Şubat 2022’de Kış Oyunlarına ev sahipliği yapması planlanan Pekin’e gelmesinin ardından geldi. Çin’in Tibet, Uygur Müslümanları ve Hong Kong’a yönelik muameleleri nedeniyle uluslararası kamuoyunda olimpiyatların boykot edilmesi çağrıları yapan sesler çoğaldı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha