• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Döviz ve altından TL'ye geçen kurumlara vergi istisnası geliyor

Döviz ve altından TL'ye geçen kurumlara vergi istisnası geliyor
0 0
Türk lirasına geçişte kurumlara vergi istisnası TBMM'de komisyondan geçti.
18 Ocak 2022 Salı 10:29

Yabancı para ve altınlarını TL'ye çeviren kurumların kur farkı kazançları dahil olmak üzere, açılan vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarındaki faiz ve kâr payları vergiden istisna olacak.

 

Vergi Usul Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi.

 

Bu politikanın amacı, Türk Lirası'nın bankacılık sistemindeki toplam mevduat ve katılım fonundaki payının artırılması ve finansal istikrarın desteklenmesi.

 

Buna göre kurumların döviz tevdiat ve katılma hesaplarında bulunan yabancı paralarını dördüncü geçici vergi dönemine ilişkin beyannamenin verilme tarihine kadar TL'ye çevirmeleri ve bu suretle elde edilen TL varlıkları en az 3 ay vadeli TL mevduat ve katılma hesaplarına geçirmeleri durumunda, dönem sonu değerlemesinden kaynaklanan kur farkı kazançlarının son üç aya isabet eden kısmı istisna edilecek.

 

Ayrıca yabancı para cinsinden varlıkların TL'ye çevrildiği tarihte oluşan kur farkı kazançları ile vade sonunda elde edilen faiz ve kâr payları vergilendirilmeyecek.

 

Bu istisnaya TL'ye dönüşümün desteklenmesi için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan destek ödemeleri ve dönem sonu değerlemesinden kaynaklanan faiz ve kâr payları da dahil ediliyor.

 

Vadeden önce çekim yapılırsa gecikme faiziyle vergi alınacak

 

Bu kapsamda bir geçici vergi döneminden sonra TL'ye geçişin gerçekleşmesi durumunda dönem sonu ile TL'ye çevrildiği tarih aralığına isabet eden kur farkı kazançları da istisna edilecek.

 

Aynı durum kurumların altın hesaplarından geçiş yapmaları durumunda da geçerli olacak.

 

Komisyon'da kabul edilen önergeyle bu istisnalar kazançları bilanço esasına göre tespit edilen gelir vergisi mükellefleri için de geçerli olacak.

 

Bu kapsamda açılan hesaplardan vadesinden önce çekim yapılması durumunda, istisna edilen tutarlar nedeniyle zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler, ceza ve gecikme faizi uygulanarak tahsil edilecek.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha