• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Futbol aşkına 10 bin kilometre yol kat etti; açılışa geç kalınca finali izledi

Futbol aşkına 10 bin kilometre yol kat etti; açılışa geç kalınca finali izledi
0 0
Zimbabveli futbol tutkunu Alvin Zhakata, 21 Haziran-19 Temmuz’da, Mısır’da düzenlenen Afrika Uluslar Kupası’nın ilk gününde oynanan Zimbabve-Mısır maçını izlemek için 10 bin kilometre yol katetti.
20 Temmuz 2019 Cumartesi 13:54

Ancak yaşadığı aksilikler yüzünden açılış yerine kapanış maçını izleyebildi.

 
27 Mayıs’ta, Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’dan yola çıkan Zhakata, internet kesintisinden vize sorununa, iç savaş ve çatışmadan hava muhalefetine çok sayıda engele takıldı ve maça yetişemedi. 10 Temmuz’da Mısır’a ulaşan Zhakata, açılış maçını kaçırdı. Ancak macera dolu seyahati ve Twitter sayesinde ‘ünlü’ olduğu için Afrika Futbol Konfederasyonu Başkanı Ahmed Ahmed ona dün akşam Cezayir-Senegal arasında oynanan final maçına bilet hediye etti.
 
Hemşire olan 32 yaşındaki Zhakata, 44 günlük yolculuğunda sekiz ülkeden -Güney Afrika, Zimbabve, Zambiya, Tanzanya, Kenya, Etiyopya, Sudan ve Mısır- geçti ve 10 bin kilometre yol katetti. Zhakata, birlikte yola çıktığı arkadaşı Msila, Kenya-Etiyopya sınırında yaşadığı vize sorunu nedeniyle dönmek zorunda kalınca yola tek başına devam etti.
 
Bu süreçte kendisi ve Afrika’yla ilgili yeni şeyler öğrendiğini anlatan Zhakata, “Sınırların olmadığı bir Afrika’ya ihtiyacımız var. Bazı ülkelerin vize ücretleri Batılı ülkelerinkinden pahalı ve işlemler daha uzun sürüyor” dedi.
 
‘Afrika Afrikalılara dostane davranmıyor’
 
Deneyimlerinin kendisine, ‘Afrika’nın Afrikalılara karşı dostane davranmadığını’ düşündürttüğünü söyleyen Zhakata, Sudan’ın başkenti Hartum’a gittiğinde kendisini hiç haberdar olmadığı protesto gösterilerinin içinde buldu. 11 Nisan’daki darbe sonrasında askerin yönettiği ülkeye 30 Haziran’da ayak basan Zhakata orada yaşadıklarını şöyle anlattı: “Bir yerde Arapça 30 yazıyordu. Eski devlet başkanının görevde kaldığı süreymiş. Hiçbir şeyden haberim yoktu. Halk, askerlerin yönetimi sivillere devretmesi için eylem yapıyormuş. Oradaki Mısır Konsolosluğu’na ulaşmaya çalışırken önce askerler ‘güvenli değil’ diye bağırdı. Kısa bir süre polis gözaltına aldı ama neyse ki çabuk bıraktılar.”
 
‘Bahşiş almadan yol bile tarif etmediler’
 
Sudan’da eylemler nedeniyle haziran başından beri internetin kesilmiş olduğunu ve bu nedenle sosyal medya hesaplarını kullanamadığı için yakınlarının merak ettiğini söyleyen Zhakata, Kenya’nın başkenti Nairobi’de ise trafik, pislik, gürültü ve yardım istenen herkesin -polis dahil- bahşiş istemesinden yakındı.
 
“Bahşiş almadan yol bile tarif etmiyorlardı” diyen Zhakata, vize, çatışma, kötü hava gibi olumsuzlukların dışında yolculuğunu en çok zora koşan şeyin dil engeli olduğunu söyledi. Birçok yerde İngilizce iletişim kuramamaktan yakınan Zhakata, Tanzanya’yı örnek verdi ve “Bazıları bana Swahili öğrenmemi bile söyledi” dedi.
 
Etiyopya’da ise saat 18:00’de bir otobüse binerse Zimbabve’nin açılış maçını izleyebileceği bir barın adresinin verildiğini ancak yoldaki aksamalar ve yanlış bilgi verilmesi nedeniyle kendisini spor malzemeleri satan bir mağazada bulduğunu anlattı.
 
En iyi birayı Mısır’da içtiğini, en lezzetli yemeği de Zambiya’da yediğini vurgulayan Zhakata, Mısır’a vardığında ülkesinin takımı çoktan elenmişti ancak kendisine verilen davetiye sayesinde Cezayir’in şampiyon olduğu final maçını izledi. Ve, hikayesini okuyan, dinleyenlere bir tavsiyede bulundu: “Tutkunuzdan ve hayallerinizden asla vazgeçmeyin. Hedefinize ulaşmaya çalışın. Gecikebilirsiniz ama mücadele ne kadar çetin geçerse zafer o kadar tatlı olur.”
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha