• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kanada 2020 Olimpiyat Oyunları’ndan çekildi; erteleme için baskı artıyor

Kanada 2020 Olimpiyat Oyunları’ndan çekildi; erteleme için baskı artıyor
0 0
Kanada, Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek 2020 Olimpiyat Oyunları’nı corona virüsü nedeniyle boykot etme kararı alan ilk ülke oldu.
23 Mart 2020 Pazartesi 11:34

Avustralya sporcularından olimpiyatın önümüzdeki yıl yapılacakmış gibi hazırlanmasını istedi. Japonya ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) erteleme ihtimalini değerlendiriyor.

 

Son 48 saatte temmuz ayında yapılması planlanan olimpiyatın düzenlenmesine karşı olanlar seslerini yükseltmeye başladı.

 

ABD ve Britanya atletizm federasyonları diğer birçok ülkenin de katılımıyla salgın nedeniyle oyunların ertelenmesi çağrısında bulundu.

 

Corona virüsü nedeniyle şimdiye kadar en az 13 bin kişi hayatını kaybetti.

 

IOC, 24 Temmuz’da başlaması planlanan oyunların bir yıl ya da daha uzun bir süre ertelenmesi olasılığını görüşmek üzere toplanacağını açıklamıştı.

 

Bu yılki büyük spor organizasyonlarından Avrupa Futbol Şampiyonası da gelecek seneye ertelenmişti.

 

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, meclisteki konuşmasında tüm olimpiyat oyunlarının oynanamayacağı bir ortam oluşursa olimpiyatların ertelenmesi ihtimali doğabileceğini söyledi.

 

Abe “Bu durum (tüm oyunların oynanamaması) yaşanırsa atletlerin sağlığını öne çıkarma prensibi gereği olimpiyat oyunlarını ertelemekten başka şansımız kalmayabilir” dedi.

 

Ayrıca Abe olimpiyatların iptal olmasının ihtimal dahilinde olmadığını söylerken, IOC böyle bir planın programda yer almadığını belirtti.

 

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları Komitesi Başkanı Yoshiro Mori diğer birçok ihtimal gibi ertelemenin de önümüzdeki dört haftalık süreçte değerlendirileceğini söyledi.

 

Organizasyon ekibi 26 Mart’ta yakılacak olan olimpiyat meşalesi ile ilgili programda herhangi bir değişiklik bulunmadığını söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha