• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Malezya'nın İsrailli sporculara vize vermeyi reddetmesi üzerine Dünya Squash Turnuvası iptal edildi

Malezya'nın İsrailli sporculara vize vermeyi reddetmesi üzerine Dünya Squash Turnuvası iptal edildi
0 0
Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da 7 Aralık'ta düzenlenecek olan erkekler Dünya Duvar Tenisi (Squash) Takım Turrnuvası, ülkenin İsrailli sporculara vize vermeyi reddetmesi nedeniyle iptal edildi.
30 Kasım 2021 Salı 17:34
Dünya Squash Federasyonu ve Malezya'daki yetkili kurum turnuvanın "vize verilmesiyle ilgili teyit eksikliğinden dolayı bazı ulusların yarışamama olasılığı nedeniyle" iptal edildiğini açıkladı
 
"Etkinliğe katılmak isteyen hiç bir takımın dışarıda bırakılmaması Dünya Squash Federasyonu için önemlidir" diyen federasyon başkanı Zena Wooldridge İsrail'in de dahil bütün takımların ülkeye giriş yaparak turnuvaya katılabilmelerini sağlamak için Malezya squash federasyonunun üst düzey yetkilileri ikna etmeye uğraştığını belirtti
 
İsrail squash birliği, İsrail'in engellendiği bir turnuvaya katılan diğer ülkelerin "ırkçılık ve ayırımcılığa" gözlerini kapayacağını belirterek olayı İsviçre'deki Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne taşımıştı.
 
Omicron varyantı
 
Dünya Squash Federasyonu, 26 ülkenin katılması beklenen turnuvanın iptal kararında ayrıca yeni tespit edilen Omicron varyantının da etkili olduğunu belirtti.
 
Daha önce Yeni Zelanda'da yapılması planlanan turnuva koronavirüs seyahat kısıtlamaları nedeniyle bu yılın başında Malezya'ya alınmıştı. Ancak Malezya da henüz kapılarını yabancılara açmış değil.
 
Nüfusun yüzde 60'ını Malay Müslümanlarının oluşturduğu Malezya vatandaşlarının İsrail'e seyahatine ve İsrail vatandaşlarının da ülkeye girişine izin vermiyor.
 
2019'da Dünya Engelliler Yüzme Şampiyonası için İsrailli sporculara vize vermeyi reddeden Malezya'nın ev sahipliği düşürülmüştü.
 
2015'te de vize başvuruları iptal edilen İsrailli rüzgar sörfçüleri Langwaki adasında düzenlenen şampiyonadan çekilmişti.
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha