• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rus sporcuların curlingdeki ilk olimpiyat madalyası geri alındı

Rus sporcuların curlingdeki ilk olimpiyat madalyası geri alındı
0 0
CAS, PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları’nda kanında meldonyum maddesine rastlanan Aleksandr Kruşelnitskiy’nin çiftlerde eşi Anastasya Brizgalova ile aldığı ve Rusya için curlingde ilk olan bronz madalyanın geri alınmasına karar verdi.
22 Şubat 2018 Perşembe 11:59

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Dünya Curling Federasyonu ve Kruşelnitskiy’nin talebi üzerine doping soruşturmasını iptal etti. Mahkeme, doping testi pozitif çıkan Kruşelnitskiy ve eşi Brizgalova’nın aldığı bronz madalyayı geri aldı. CAS’ın açıklamasında “Sporcunun bireysel başarıları iptal edildi. Madalyası, sertifikası ve ödülleri geri alındı” ifadeleri kullanıldı.

 

Kruşelnitskiy’nin Olimpiyat Oyunları’nda yarışmasına izin verilmeyeceği de kaydedildi.

 

Açıklamaya göre Kruşelnitskiy’nin eşi Brizgalova da kararın ardından çiftlerde aldığı bronz madalyayı iade edecek.

 

Olimpiyat bayrağı altında 'bağımsız sporcu' olarak mücadele eden ikilinin aldığı bronz madalya, Rusya’nın curling branşındaki ilk olimpiyat madalyasıydı.

 

Kruşelnitskiy’nin oyunlar önceki testleri negatif çıkmasına rağmen, madalyayı almasından sonra yapılan testte kanında meldonyum maddesine rastlanmıştı. Kruşelnitskiy, maddeyi kasıtlı olarak almadığını söylemişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha