• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Şenol Güneş: "Bizim namusumuz paradan önemlidir"

Şenol Güneş:
0 0
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Spor Toto Süper Lig'in 25. haftasında 3-2 kazandıkları Atiker Konyaspor maçı sonrasında açıklamalar yaptı.
10 Mart 2019 Pazar 23:00

1 Haziran 2019'dan itibaren Milli Takım'la anlaşan ve Milli Takım'ın mart ayındaki iki maçı için TFF tarafından görevlendirilen Güneş, "Beşiktaş'tan alacağı tazminat yüzünden ayrılmıyor" sözlerine ise sert yanıt verdi ve "Bizim namusumuz paradan önemlidir" ifadelerini kullandı.

 

Güneş'in maç sonrasındaki açıklamaları şöyle: 

 

"Nasıl tepki varmış? Az evvel arkadaşlar konuşuyor "Para yüzünden ayrılmıyor" falan diye! Bizim namusumuz paradan daha önemlidir. Burada kalıp kalmamamız parayla ilgili değil. Kamuoyunu yanlış bilgilendiriyorlar. Öyle kamuoyu oluşturmaya gerek yok. Burada başkan var, hoca var. Biz gideriz de kalırız da. Neyin parası var, kim kimden para almamış, anlatsınlar. Bu bir sonuçtur, sebebi başka yerde arayabiliriz, bizi eleştirebilirler. Beşiktaş üzerinden kamuoyu yapılıyorsa, bunda bir art niyet var"

 

"Sahada oynana oyun para oyunu değildir, ayak oyunudur, ayakla oynanan oyundur. Bugünkü arkadaşlar namusuyla oynadılar, bir namussuzluk yapmadılar. Beraberlik de olabilir. Bunu para ile, tazminatla, seyirci bağırdı falan. Ne yapacağız, adam mı döveceğiz? Futbolla alakalı şeylerin dışına çıktı, insanla ilgili şeylerin dışına çıktık. Sen beni itibarsızlaştırmaya çalışıyorsun ama geçmişi bırak, buraya bak. Tezgahı yapanlar sana da yem mi attılar? Başka şey için arıyorsun, arasana hocam tazminat mı var diye?"

 

"Alacak konusunu, tazminat konusunu konuşursam o da sahaya çıkamaz, başkası da çıkamaz. Benim de bağlı olduğum bir kurum var, kurumun da kararları var. Biraz saygınız olsun. Seyirci kazansanız da bağırıyor, sahadaki oyuncunun sorumlusu benim. Bugünkü maçta berabere kalsak, mucize. Fenerbahçe maçı da öyle. Biz başarılı değiliz ki zaten!"

 

"Taraftar beni sevsin diye gelmedim, tribüne de onlar çağırdı diye gittim. Olumsuzluk gösteren taraftarları, olumluların bastırması lazımdı, ben buna kırıldım. Hoca olarak ben gidersem, başka hoca gelecek. Önceki yanlışları zaten konuşuyoruz. Burada attığınız her nifak tohumu gelecekte volkan gibi patlar. Bıraktığımız izler geleceğe olumsuz kalsın istemiyoruz. Tepkilere duygusal olarak katılıyorum. Oyun eleştirisi mi, niyet eleştirisi mi? Orada karışıklık olmasın"

 

"ONLAR BEŞİKTAŞLI DEĞİL"

 

"Namus kavramının da önüne çıkarak, günü kullanarak saldırmak isteyenlere, yapmayın, bu doğru olabilir. Seyirci bir olumsuzluk gösterebilir, aklıselim olan taraftar onları susturabilmeli. Beşiktaş büyük kulüp, onun için. '2-3 gün önce ekrana çıkıp, 'Ya taraftar sahaya inerse' diyenler mutlu oldu işte. Ama onlar Beşiktaşlı değil"

 

"BUNLAR DEVAM EDİYORSA 'KÖTÜ GÜNDE' DİYE BİR DUYGU OLMAMIŞ DEMEK Kİ"

 

"Bunlar devam ediyorsa, iyi günde, kötü günde diye bir duygu, birlik beraberlik olmamış demek ki! Yönetim uygun görürse değiştirecek, taraftar duygusunu gösterecek, bunlar normal. Ama bunların üzerinden takımı bölecek şeyleri doğru bulmuyorum."

 

BASIN TOPLANTISI

 

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, takımının Atiker Konyaspor'u 3-2 yendiği maçta, oyuncularının ortaya koyduğu mücadeleden gurur duyduğunu söyledi.

 

Güneş, maçın ardından düzenlenen basın toplantısında, özellikle taraftarların yönetim kuruluna ve kendisine yönelik tepkileriyle ilgili açıklamada bulundu.

 

"Kimseye namussuzluk yapmadık." diyen Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"İşimizi iyi yaptık. 'Yok tazminat, yok para peşinde' yorumları... Ayıptır, ahlaksızlıktır. Gitmem çok kolay, başkanla kavga ederim. Paramı aldım, verdim ne konuşuyorsunuz. Olmayan şeyleri konuşup kargaşa yapmayın. Ben giderim zaten. Kulübüm de var, ortada kalmıyorum. Sıradan insan da değilim. Tazminat yok, başkan da söyledi."

 

Taraftarların tepkisine saygı duyduğunu kaydeden Güneş, "Takım iyi oynuyor, oyuncuya olumsuz etkide bulunuyorsa sıkıntısını ben çekerim. Buraya taraftar sevsin diye gelmedim. Taraftarların çoğunluğunun da sevdiğini biliyorum. Acıyı da sevinci de paylaşan takım değil miydik? Süleyman Seba'dan, Hakkı'dan, Şeref'ten bahsediyoruz. Bu kavgalarla büyüklüğümüzü kaybediyoruz. Beşiktaş camiasının buna izin vermemesi lazım. Bağırdılar da ne oldu? Yarın tribünden aşağı inse ne olacak? Ben gitsem de düzelmez." ifadelerini kullandı.

 

Kendisinin namussuzlukla suçlandığına dikkati çeken Güneş, "Para mı çalıyorum? Bu oyunu bırakın. Taraftar nezdinde her türlü tepkiyi saygıyla karşılıyorum. Kişiliğimi, onurumu zedeleyecek hiçbir şeyi hak etmedim. İstifa ettiğimi söyleyenler, para kovaladığımı söyleyenler; istifa isteniyorsa size vermem ki, başkan orada." değerlendirmesinde bulundu.

 

TRİBÜNLERİ ALKIŞLAMASI

 

Maç sonrası tribünleri alkışlamasıyla ilgili soruyu yanıtlayan Güneş, şunları söyledi:

 

"Duygularım, tepkilerim, kızgınlıklarım olabilir ama hata yapma hakkım yok. Büyük bir kurumun başındayım. Acılarım var, hiç paylaşmadım. Oyuncuların duygularına bakın. Ne yaptılar, ellerinden geleni yaptılar, savaştılar. Korkum seyirciyle kopuşun olması. Bunu düzeltemezsiniz. Ben onların ortasında olup, tribünleri selamlamalarını düşündüm. Bu oyuncuların hepsi gidecek mi, bu travmayı görmeyecek mi? Hoca dümen çeviriyorsa görürler, öyle bir şey olmadığını da biliyorlar. Bu camianın parçalanmasına izin verilmemeli. Bu takımı yolda bulmadım. Başkan çile çekerek geldi."

 

Başkan Fikret Orman'ın soyunma odasına gelmesine değinen Güneş, "Başkan kulübü seviyor, kulübün ekonomisi için uğraşıyor. Takımda moral bozukluğu olursa destek vermeye çalışıyor. Başkanın niyeti takımı bir arada tutabilmek." diye konuştu.

 

"Beşiktaş için ne yapabiliriz diye kalıyorum." değerlendirmesinde bulunan Güneş, "Gitmem sonrası bir hoca gerekiyor, maliyeti var. Yönetim var, kongresi var. Duruşumda sıkıntı yok. Tepkilere rağmen sevgiyi hala devam ettiriyorum. Gülü seven dikenine katlanır. Bazen diken ben oluyorum. Gelmemi istemeyen yöneticiler vardı, şimdi gitmeyeyim diye yönetime saldıranlar var. İstifa edecekmişim, bana mesajlar geliyor, 'sakın ha' diyenler var. Şimdi gitmiyorum. Gitsem 'bırakıp kaçtı' diyecekler. Ben buradayım. Şu günkü heyecanımla haftaya olacak heyecanım değişmeyecek." ifadelerini kullandı.

 

"KARIUS KONUSUNDA SIKINTILARIMIZ VAR"

 

Alman kaleci Loris Karius'un performansına değinen Güneş, şunları kaydetti:

 

"Karius konusunda sıkıntımız var. Şu anda Tolga olsaydı direkt oynatırdım. Karius'un duygusal kırılma yaşadığını düşünüyorum. Çocuğun da şansızlığı var. Karius tutmuyor. Heyecanı, coşkusu donuk. Kaleci olarak da eksikleri olabilir ama alınmış, bitti. Artık konuşmak yerine bu sezonu Karius ve diğerleriyle kapatacağız. Bu oyuncular bizim oyuncularımız. Yeni gelecek hoca da bunlarla devam edecek. Bu sıkıntılarla yaşamayı öğrenmek zorundayız."

 

MAÇ DEĞERLENDİRMESİ

 

Karşılaşmayla ilgili görüşlerini aktaran Güneş, oyuncuların ellerinden geleni yaptığını belirterek, "Oyuncularımın oyunundan ve karakterinden gurur duydum. Keyifle, coşkuyla oynadılar. Üç gol attılar, daha fazla atabilirlerdi. Az pozisyon verdik, yine de iki gol yedik." diye konuştu.

 

Yine bireysel goller yediklerini vurgulayan Güneş, ikinci yarıda düşüş yaşadıklarını dile getirdi.

 

Arnavutluk ve Moldova maçlarında A Milli Takım'ın başında yer alacak Güneş, kadroyla ilgili kararını 15 Mart Cuma günü açıklayacağını ve bu konuda herkesle görüştüğünü ve fikirlerini aldığını sözlerine ekledi.

 

Şenol Güneş'in basın toplantısındaki neşeli hali dikkati çekti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha