• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Tayland'daki mağaradan kurtarılan 12 çocuk ve antrenörlerine La Liga'dan davet

Tayland'daki mağaradan kurtarılan 12 çocuk ve antrenörlerine La Liga'dan davet
0 0
Tayland'da 18 gün boyunca su altında kalan bir mağarada mahsur kaldıktan sonra kurtarılan 12 çocuk ve antrenörlerine La Liga'dan maç izleme daveti geldi.
11 Temmuz 2018 Çarşamba 18:37

Kurtarılan çocukların hastanedeki görüntüleri yayımlanırken, yetkililer 3 gün süren tahliye operasyonu sırasında çocukların ilaçla sakinleştirildiğini de duyurdu.

 

İspanya Birinci Futbol Ligi'nin (La Liga) Başkanı Javier Tebas, Tayland'ın Çiang Rai kentindeki su altında kalan mağara sisteminde iki haftayı aşkın süre boyunca mahsur kaldıktan sonra kurtarılan 12 çocuk ve antrenörlerini  İspanya'ya davet etmek istediğini açıkladı.

 

Tebas, 'Wild Boars' (Yaban domuzları) adlı okul futbol takımını oluşturan grubun iyileştikten sonra İspanya'ya gelerek istedikleri bir karşılaşmayı izleyebileceklerini söyledi.

 

'ONLARI AĞIRLAMAK VE FUTBOLUN VERDİĞİ HAZZI PAYLAŞMAK İSTİYORUZ'

 

Tebas, "Uygun zamanda ve herkes hazır olduğunda, çocukları ve koçlarını bir La Liga maçına davet etmek isterim. Onları ağırlamak ve futbolun verdiği hazzı paylaşmak istiyoruz. Umarım bu jest son haftalarda yaşananların ardından yardımcı olur" dedi.

 

Mağarada mahsur kalan çocuklardan biri Real Madrid forması giyiyordu. Çocukların karşılaşmayı izleyerek 'birçok futbol kahramanını canlı olarak görebileceği' vurgulanırken İspanya'daki tüm kulüplere 12 çocuk ve antrenörlerini davet etmeleri için mesaj yollandığı belirtildi.

 

FIFA da Taylandlı çocukları ve koçlarını Pazar günü Moskova'da yapılacak Dünya Kupası finaline davet etmişti. Ancak çocukların hala seyahat etmek için fazla zayıf olduğu ve enfeksiyon kapma riskleri geçene kadar hastanede kalmaları gerektiği belirtilmişti.

 

Çocukların ikisinin zatürree tedavisi görüyor.

 

HASTANEDEKİ GÖRÜNTÜLERİ YAYIMLANDI

 

Yaşları 11 ila 16 arasında değişen ​çocuklar ve 25 yaşındaki anrenörleri başında Tayland deniz komandolarının olduğu uluslararası bir ekip tarafından 3 gün süren ve oldukça tehlikeli olan bir tahliye operasyonuyla kurtarılmıştı. Çalışmalara katılan bir dalgıç hayatını kaybetmiş, tahliye işlemi dün sorna ermişti.

 

​Kurtarılan çocukların hastanedeki görüntüleri de yayımlandı. Karantina bölmesinde tutulan çocukların morallerinin yerinde olduğu gözlendi.

 

ÇOCUKLAR MAĞARADAN YATIŞTIRICI VERİLEREK TAHLİYE EDİLDİ

 

Bu arada birçoğu yüzme bilmeyen ve dolayısıyla dalış eğitimi olmayan çocukların mağarada mahsur kaldıkları yerden çıkarılırken ilaçla sakinleştirildikleri açıklandı.

 

İlaçla sakşinleştirilen ve dalgıç ekipmanı giydirilen çocuklar yerleştirildikleri sedyelerle mağaranın içindeki zorlu yollardan geçirildi.

 

AFP'ye konuşan bir deniz komandosu da uzman ekipler tarafından taşınırken çocukların uyuduğunu ve bazılarının da  bilinçlerinin yarı açık olduğunu belirtti.

 

Tayland deniz komandoları zorlu tahliye operasyonunun görüntülerini de yayımladı.

 

KAYNAK: SPUTNİK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha