• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türkiye Curling Federasyonu'na 'asker selamı' soruşturması

Türkiye Curling Federasyonu'na 'asker selamı' soruşturması
0 0
İsveç'in Helsingborg kentinde düzenlenen Avrupa Curling Şampiyonası'nda Türk sporcuların kazandıkları maç sonunda 'asker selamı' vermesi sonucu Dünya Curling Federasyonu soruşturma başlattı.
3 Aralık 2019 Salı 10:49

Türkiye Curling Federasyonu Başkanı Kenan Şebin, 'asker selamı' sonrası başlatılan soruşturma sürecini Demirören Haber Ajansı'na (DHA) değerlendirdi.

 

Şebin, "Geçen hafta Avrupa Şampiyonası vardı. A grubuna çıktığımız başarılı bir müsabakaydı. Burada kız ve erkek takımlarımız mücadele etti, çok güzel başarılar elde ettik. Bu ülkede bu coğrafyada yaşayan herkesin bir bayrak sevgisi var. Bayrak açıldığı zaman herkes selam durur. Bu bizim geleneğimiz, kültürümüzdür. Ailemizden, öğretmenlerimizden, devlet büyüklerimizden böyle gördük" diye konuştu. 

 

'Tamamen asker bir millet oluşumuzla ilgili'

 

Ggerekli bilgileri yazıp Dünya Curling Federasyonu'na göndereceklerini söyleyen Şebin, şöyle devam etti:

 

"Bizim bayrağımız grafikerler tarafından çizilmiş bir bayrak değil, bir hikayesi, bir geçmişi, ödenmiş bedelleri var. Çocukların aldığı galibiyetten sonra bir bayrak açıldı ve antrenörlerimiz, sporcularımızla birlikte selam duruşunda bulunduk. Biz sokakta bile insanlara selam verirken, asker selamıyla elimizi başımıza kaldırır selam veririz. Bu bizim bir yaşam tarzımız. Dünya Curling Federasyonu asker selamı olduğu için bizden bir bilgilendirme talep etti. Biz de gerekli bilgileri yazıp göndereceğiz. Dünya milletlerinden özellikle spor müsabakalarında çoğu ülkenin sporcuları bu selamı vermektedir. Bunun altında herhangi bir şey aramamak lazım. Özellikle bir Türk sporcu bunu yapıyorsa, geleneğinden kaynaklanan bir şey. Başka milletin sporcusuna veya bir başka devletin egemenliğine herhangi bir suç teşkil etmemektedir. Bizim tamamen asker bir millet oluşumuzla ilgilidir."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha