• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yeni sezonda sahaya atlayana hapis cezası geliyor

Yeni sezonda sahaya atlayana hapis cezası geliyor
0 0
İstanbul’da oynanan UEFA Süper Kupası Liverpool-Chelsea karşılaşmasında bir YouTuber ve dört arkadaşının sahaya atlamasının ardından Meclis’ten yeni bir karar çıktı.
17 Ağustos 2019 Cumartesi 15:57

Karara göre yeni sezonda müsabaka alanına, soyunma odalarına, odaların koridorlarına, sporcu çıkış tünellerine yetkisiz olarak giren kişilere hapis cezası getirildi.

 

AA’nın haberine göre 4 Temmuz'da Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen ve 12 Temmuz'da Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 7182 sayılı Kanunla, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'da değişiklik yapıldı.

 

Yapılan bu yasal düzenlemeyle sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine yönelik, spor alanı kavramının kapsamı genişletildi.

 

Müsabaka öncesi, esnası ve sonrasında taraftarların sürekli ve geçici olarak gruplar halinde toplandıkları yerlerin, müsabakaların yapılacağı yerlere gidiş geliş güzergâhlarının, taraftarların toplu olarak seyahat ettikleri araçların, takımların kamp yaptığı yerlerin spor alanı kavramına dahil edilmesi sağlandı.

 

Yeni düzenlemeyle her türlü yazılı, görsel, işitsel veya elektronik kitle iletişim araçlarıyla işlenen tehdit veya hakaret içerikli suçlar şikâyet şartı aranmaksızın kanun kapsamına alındı. Özellikle şiddet olaylarına teşvik edici paylaşım yapan sosyal medya kullanıcıları hakkında adli işlem yapılmasına imkân tanındı.

 

Suçu meslek edinen kişiler ve holiganizmle daha etkili mücadele, cezaların daha caydırıcı olması amacıyla mevcut hapis ve para cezalarının artırılması sağlandı.

 

Bu kapsamda, müsabaka alanına, soyunma odalarına, odaların koridorlarına, sporcu çıkış tünellerine yetkisiz olarak giren kişilere sadece adli para cezası uygulanmaktayken yeni düzenlemeyle bu suçlara üç aydan bir yıla kadar da hapis cezası getirildi.

 

Bu kişilerin müsabakanın seyrini veya güvenliğini bozması halinde ise üç aydan bir yıla kadar verilen hapis cezası bir yıldan üç yıla kadar olarak değiştirildi.

 

Bu kişilere uygulanan seyirden men cezasıyla ilgili verilen bir yıllık süre, ikinci seferde üç yıl, üçüncü seferde ise beş yıl olarak kademeli bir şekilde artırıldı.

 

Kimliğini gizlemek amacıyla yüzlerini kısmen veya tamamen kapatarak suç işleyenlere verilen cezalar da yarı oranında artırıldı.

 

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha