• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yeni Zelanda: Spor bakanından Haçlılar takımının isim değişikliği tartışmalarına destek

Yeni Zelanda: Spor bakanından Haçlılar takımının isim değişikliği tartışmalarına destek
0 0
Yeni Zelanda Spor Bakanı Grant Robertson, Christchurch şehrinde 50 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan cami saldırısının ardından ülkenin en başarılı Rugby takımı olan Canterbury Haçlıları'nın ismini değiştirme tartışmalarına destek verdi.
19 Mart 2019 Salı 17:14

Ülkedeki Müslümanları hedef alan ırkçı saldırının ardından politikacılar ve halk kurbanların yakınlarına ve Müslüman toplumuna desteklerini sundu. Başbakan Jacinda Ardern bireysel silahlanmanın zorlaştırılması için yasa tasarısı hazırlanması talimatı verdi.

 

23 yıllık profesyonel lig tarihinde 9 kere şampiyonluk kazanan Haçlılar'ın ismi ortaçağda Hristiyanlar'ın Kudüs'ü almak için doğuya düzenlediği seferler ve Müslümanlarla yaptığı kanlı savaşlara verilen ismi çağrıştırması nedeniyle saldırı sonrası ülkede tepkilerin dillendirilmesine neden olmuştu.

 

Takım her ne kadar başlarda isimlerinin hiçbir dini anlama vurgu yapmadığını açıklasa da sonrasında takımın başkanı Colin Mansbridge isim değişikliğini tartışmaya açık olduklarını belirtti.

 

Spor Bakanı Robertson da "Şu anda Christchurch'te özellike Müslüman toplumunda dönen konuşmaların farkındayım. Bence bu konuşmalar gayet yerinde çünkü Canterbury'de bu önemli bir konu." ifadelerini kullandı.

 

Fakat Robertson takım kendi içindeki değerlendirmelerini tamamlamadan bu konudaki görüşünü açıklamayacağını belirtti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha