• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

TÜRKİYE AKP'LİLERİNDİR

SAİD SEFA

SAİD SEFA

9 Ocak 2016 Cumartesi 12:58
0 0

Türkiye'nin ana akım medyası veya merkez medyası derken akla gelen Doğan Medya Grubu, AKP ile anlaştı mı?

 

AKP'ye yakın televizyon kanallarında ve gazetelerde Doğan Grubu'nun televizyon kanalları, gazeteleri, programları, programcıları, yazarları, muhabirler ve editörleri sürekli eleştiri konusu oluyordu.

 

Bir çok defa Aydın Doğan'ın, 28 Şubat sürecinde post modern darbeye zemin hazırladığı ve bu tavrından ötürü yargılanacağı yazıldı çizildi.

 

Darbeye zemin hazırlama gayreti veya askerlerle kol kola hareket ettiği eleştirileri, yerini kısa zamanda ticari ilişkilerde usulsüzlük yaptığı iddialarına bıraktı.

 

Yolsuzluk operasyonlarının başladığı tarih itibariyle 'paralel yapıya destek veriyor' yaygarası koparıldı.

 

Öyle olmadığını kanıtlama gayretine giren Doğan Grubu, operasyonlarla ilgili hiç bir iddiayı haberleştirmediği gibi başta polisler olmak üzere yazarlara, gazetecilere, iş adamlarına yapılan hukuksuzlukların hiçbirini de haberleştiremedi.

 

Gülen cemaati gönüllüsü olarak bilinen isimleri ekranlarından uzak tuttu. İktidarın istediği yol haritasını izleyerek, Türkiye'nin en önemli gündemini görmezden geldi.

 

Görmezden gelmesi yetmeyince, iktidarın istediği bakış açısıyla olayları görmesi istendi. Bu  baskıya da katlanamayan grup haber dilini de bu minvalde değiştirdi.

 

Kamuoyuna sesini duyurma, iktidarla barışma adına birkaç kez Cumhurbaşkanı'na yazılan mektuplar da muhataplarınca hiç bir şekilde dikkate alınmayınca ana akım medya olarak görülen grup iktidar yanlılarının işaret ettiği herkesi tek tek gruptan uzaklaştırdı.

 

Eleştiri kaynağı olan köşe yazarları, eleştirileri boşa çıkarmak için kendilerini savunmak yerine, iktidarın hedefinde olanları karalama kolaylığını tercih etti.

 

Paralel olmadığını kanıtlayan Doğan Grubu, 'Seni başkan yaptırmayacağız' çıkışıyla AKP'nin hedefi haline gelen HDP'nin başta eş başkanları olmak üzere milletvekili adaylarına programlarda yer vermesi münasebetiyle PKK destekçisi ilan edildi.

 

Terör örgütüne destek verdiğinden ötürü grubun kanallarına gazetelerine müdahale edilmesi gerektiği dillendirildi.

 

Eleştiriler yeterli gelmeyince, Abdurrahman Boynukalın önderliğinde Hürriyet binası AKP'li gençlerce basıldı.

Aynı gece HDP'nin bir çok parti binası basılırken Türkiye'nin amiral gemisi konumunda olan gazetesinin de basılmış olması, 'sizi onlarla işbirliği içerisinde görüyoruz' mesajıydı.

 

Mesaj kısa zamanda alınmıştı, 'korkuyoruz, dizlerimizin bağı çözülüyor' diye fevaran edilince anlaşıldı ki istenilen elde edilecek. Böylece baskılar şiddetlendi. Ve istenilen elde edildi.

 

Kısa zamanda HDP'ye adı konulmamış bir ambargo kondu. Kürt siyasi hareketi mensupları ekranlara çıkamaz, gazetelerde yer alamaz hale geldi.

Ülkenin doğusunda yaşanan olayların haberleştirilmemesi değil iktidarın istediği şekilde haberleştirilmesi talep edildi.

 

Diyarbakır'daki olaylar, zırhlı araçta, uzun namlulu silahların gölgesinde, Kabataş olayının sembol ismi İsmet Berkan'ca haberleştirilince, bu konuda da istenilenin fazlasıyla alınmış olduğu görüldü.

 

Merkez medya artık, iktidarın istediği kıvamı almıştı.

 

Perde arkasında birçok pazarlığın yapıldığı, bu pazarlıklar neticesinde iktidara teslim olunduğu dedikoduları dolaşırken grubun yönetimine Mehmet Ali Yalçındağ'ın atandığı açıklandı.

 

Bu atamanın, AKP ile anlaşma gereği olduğu dillendirilse de bunlar düne kadar iddianın ötesine geçemedi.

 

Lakin, dün iktidar medyasında, iktidar televizyoncularınca bu iddia ispatlanmış oldu.

 

Kendilerini herkese had bildirme makamında gören ve tavrını ona göre şekillendiren bazı programcıların, 'Mehmet Ali Yalçındağ'ın samimiyetine inanıyoruz o Hürriyet'i milli bir gazete yapmak için geldi' demesi herkesçe malum olanın, ilanı ve ispatı oldu.

 

Uzun zaman önce 'Millilik' kavramının içi boşaltılarak, milli olmak AKP'li olmakla eş değer görüldüğünden, mesele netlik kazandı.

 

Anlaşılan o ki 'Türkiye Türklerindir' sloganı yerini fiili olarak 'Türkiye AKP'lilerindir' sloganına bırakacak.

 

Türkiye'nin değil ama belki AKP medyasının, merkez medyası veya ana akım medyası olacak gibi duran Doğan Medya Grubu bakalım bunu başarabilecek mi?

 

Sanırım bu da kısa zaman sonra anlaşılacak..

 

SAİD SEFA / HABERDAR

 

www.twitter.com/sefa_said

YAZARIN DİĞER YAZILARI
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha