• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

10 yıl içinde yok olmaya yüz tutabilecek 12 meslek

10 yıl içinde yok olmaya yüz tutabilecek 12 meslek
0 0

Gelişen teknoloji ve yeni dünya düzeni ile meslekler de değişime uğruyor.

30 Kasım 2019 Cumartesi 14:40

Çoğu insan, kariyer planlaması yaparken girecekleri işin uzun vadedeki geleceğini de göz önünde bulunduruyor.

 

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu'nun verilerine göre, şu an için lisans diplomasıyla işe girebileceğiniz ancak 10 yıl içinde yok olması muhtemel mesleklerden bahsediliyor.

 

WebTekno’da yer alan habere göre, bu meslekler şöyle sıralanıyor:

 

12. Yazarlık - Yıllık maaş medyanı: 62 bin 70 dolar

 

Yazmayı seviyor ve gelecekte bir yazar olmak istiyorsanız listemizdeki ilk madde sizi biraz daha düşünmeye sevk edebilir. 2018 yılından 2028 yılına kadar istihdam oranında yüzde 0,1 düşüş gözlemlenmesi beklenen yazarlık mesleği, teknolojinin gelişiminden olumsuz etkileneceğe benziyor.

 

11. Nükleer enerji mühendisliği - Yıllık maaş medyanı: 107 bin 600 dolar

 

Türkiye'de yalnızca Hacettepe Üniversitesi ve Sinop Üniversitesi'nde alınabilen nükleer enerji mühendisliği eğitimi, gelecekte işinize yaramayabilir çünkü bu meslekte 10 yıl içinde yüzde 5'lik bir istihdam düşümü yaşanması bekleniyor. Tabii bunun ABD verilerine dayandırıldığını da ekleyelim. Ülkemizde yapılmakta olan Akkuyu Nükleer Santrali'nin bu alanda istihdam yaratması da muhtemel ancak uzun vadede tüm dünyanın nükleer enerjiden başka enerjilere geçiş yaptığı düşünüldüğünde belki de uzak gelecekte bu meslek yok olabilir.

 

10. Elektronik mühendisliği - Yıllık maaş medyanı: 102 bin 700 dolar

 

Teknoloji çağında olduğumuz düşünüldüğünde elektronik mühendisliği mesleğinin yok olabileceğini duymak oldukça şaşırtıcı ancak bu alandaki beklentinin nedeni olarak günümüzde elektronik mühendisi sayısının ihtiyaçtan fazla olması gösterilebilir. Yapılan analizlere göre 10 yıl içinde elektronik mühendisliği istihdamında yüzde 0,9'luk bir düşüş bekleniyor.

 

9. Vergi denetçiliği - Yıllık maaş medyanı: 54.440 dolar

 

Devletlerin en büyük gelir kaynaklarından biri olan vergiler elbette yok olmayacak ancak artık birçok şeyin otomatik sistemler tarafından yapıldığı günümüzde vergi denetçiliği mesleği de yok olabilir. Açıklanan verilere göre 10 yıllık perspektifte vergi denetçiliği mesleği için yüzde 2,4'lük bir düşüş bekleniyor.

 

8. Editörlük - Yıllık maaş medyanı: 59 bin 480 dolar

 

Aldığınız lisans eğitimiyle bir dergide, bir gazetede ya da bir internet sitesinde editör olarak işe başlayabilirsiniz ancak üzülerek söylüyoruz ki açıklanan veriler, editörlerin de 10 yıl içinde işsiz kalabileceğini gösteriyor. Editörler için 10 yılda beklenen istihdam düşümü ise %2,9.

 

7. Sigortacılık - Yıllık maaş medyanı: 69.380 dolar

 

Hayat sigortasından tutun da araç sigortasına kadar hayatımızda birçok sigorta türü var. Bu sigortaları, acentelerde çalışan sigortacılar sayesinde öğreniyorduk ancak son dönemde internet üzerinden yapılan tanıtımlar, bu gidişatı değiştirdi. Gözle gördüğümüz bu değişim, rakamlara da yansımış olacak ki 10 yıl içerisinde sigortacılık mesleğinde yüzde 5,5'lik istihdam düşümü yaşanması bekleniyor.

 

6. Genel müdürlük / baş yöneticilik - Yıllık maaş medyanı: 189.600 dolar

 

Elektronik mühendisliği gibi listede olmasına şaşırabileceğiniz bir diğer meslek de baş yöneticilik ya da genel müdürlük. Şirketlerin bu pozisyon için en az bir kişiye ihtiyaç duyduğu düşünüldüğünde, sonuçların ileride şirket sayısında azalmayı öngördüğünü ya da kendi kendini yöneten şirketler gibi modern yönetim sistemlerinin ortaya çıkabileceğine işaret ettiğini söyleyebiliriz. Genel müdürlük için 10 yıl içinde beklenen istihdam düşümü yüzde 5,5.

 

5. Bilgisayar programcılığı - Yıllık maaş medyanı: 84.280 dolar

 

Her yeni dönemin yeni yazılım dilleri getirdiği gerçeğini ele alırsak bilgisayar programcılığı mesleğini icra eden kişilerin sayısında azalma görüleceği tahmin edilebilir ancak buradaki tahminde kendi kendine program yazan yapay zekâların gelişimi de etkili olmuş olabilir. Bilgisayar programcılığı için 10 yıllık konjonktürde beklenen istihdam düşümü yüzde 7,2.

 

4. Radyo ve televizyon sunuculuğu - Yıllık maaş medyanı: 33.220 dolar

 

Günümüzde eskisi kadar radyo dinlenmediği herkesçe bilinen bir gerçek. Televizyonlarda yapılan programların sayısındaki azalma da hesaba katıldığında radyo ve televizyon sunuculuğunda yaşanabilecek istihdam düşümünü tahmin etmek zor olmayacaktır. Açıklanan verilere göre 10 yılda beklenen düşüş yüzde 7,3.

 

3. Satın alma temsilciliği: Satınalma Temsilcisi - Yıllık maaş medyanı: 62 bin 750 dolar

 

Şirketler için satın alma işlemlerini gerçekleştiren satınalma temsilcileri, açıklanan verilere göre 10 yıl içinde işsiz kalabilirler. Bu tahminde, satın alma işiyle birlikte başka işleri de yapabilen kişi sayısındaki artış etkili olmuş olabilir. Satınalma temsilcileri için 10 yılda beklenen istihdam düşümü ise yüzde 7,4.

 

2. Okuma yazma öğretmenliği - Yıllık maaş medyanı: 53 bin 630 dolar

 

Eğitimin herkes için erişilebilir kılınması adına yapılan çalışmalar kapsamında okuma yazma bilmeyen kişi sayısında ciddi bir azalma görülüyor. Elbette bu azalma, bu alanda çalışmakta olan okuma yazma öğretmenlerine olan ihtiyacı azaltıyor. Bu meslek için 10 yılda yüzde 10,3'lük bir istihdam düşümü öngörülüyor.

 

1. Muhabirlik - Yıllık maaş medyanı: 41 bin 260 dolar

 

Listenin zirvesinde yine şaşırtıcı bir meslek bulunuyor. Haber ajanslarının sayısının artması ve haberlere olan erişimin kolaylaşması, her kanalın kendi muhabirlerini bulundurma zorunluluğunu yavaş yavaş kaldırıyor ve bu durum, mesleğin geleceğini de etkileyecek gibi görünüyor. Muhabirlik mesleğindeki istihdamda 10 yılda yüzde 12,1'lik bir azalma olması bekleniyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha