• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

3 yaşında ve IQ'su Einstein'dan daha yüksek

3 yaşında ve IQ'su Einstein'dan daha yüksek
0 0

İngiltere bu günlerde üç yaşındaki İngiliz Ophelia Morgan-Dew’i konuşuyor. Çünkü o, 171 IQ puanıyla Einstein'dan daha zeki.

10 Ağustos 2018 Cuma 11:54

Ophelia ilk kelimesini sekiz aylıkken, numaraları, renkleri ve alfabeyi hızlı şekilde öğrenmiş. Bunun üzerine annesi Natalie Morgan-Dew, kızını IQ testine götürdü. Testler şaşırtıcıydı. Ophelia, 'izafiyet' kuramını bulan 160 IQ'ya sahip dünyaca ünlü fizikçi Albert Einstein'ı geçmişti.

 

Ophelia IQ sonucuyla, İngiltere'nin en zeki çocukları olan 11 yaşındaki Arnav Sharma (162) ile 12 yaşındaki Rahul Doshi'nin (162) rekorlarını da elinden aldı.

 

Üstün zekalılar topluluğu olarak bilinen Mensa'nın en genç üyesi olan Ophelia hakkında, onun yaşındaki bir çocuktan iki kat daha fazla entellektüel kapasiteye sahip olduğu söylendi. Kızıyla gurur duyan anne Natalie, kızının anne va babasıyla kitap okumaktan hoşlandığından, sayılarla uğraşmaktan, mektupları ve bilgisayarları sevdiğinden söz etti.

 

Çoğu ailenin çocuklarının entellektüel başarılarından bahsetmekten utandığını, ancak bunun herhangi bir spor müsabakasında ödül kazanmaktan farksız olduğunu düşündüğünü söyledi. Ophelia'nın 1 yaşından önceki anılarını hatırladığını da belirtti.

 

Mensa; en büyük, en eski ve en çok bilinen yüksek IQ topluluğudur. Kâr amacı gütmeyen bu topluluk, kabul edilen IQ testlerinde bulundukları toplumun %98'inden daha yüksek puan alan, yani en üst %2'lik zekâ dilimine girmeyi başaran her bireye açıktır. Topluluğa girmenin başka hiçbir şartı yoktur. Mensa, 1946 yılında Birleşik Krallık'ta bir hukukçu olan Roland Berril'le bir bilim adamı ve avukat olan Dr. Lancelot Ware tarafından kurulmuştur.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha