• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD'nin en iyisi yoğurt şirketinin kurucusu Hamdi Ulukaya

ABD'nin en iyisi  yoğurt şirketinin kurucusu Hamdi Ulukaya
0 0

Fast Company, '2016’nın en iyi ve en kötü 10 liderlik hamlesi' listesini yayınladı. Liste başı, yoğurt şirketi Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya oldu.

5 Ocak 2017 Perşembe 15:48

ABD’de ürettiği Chobani yoğurduyla kısa sürede en çok satan yoğurt markası olan ve geçen sene hisselerinin bir bölümünü işçileriyle paylaşacağını açıklayan Hamdi Ulukaya, Fast Company dergisi tarafından 2016 yılının en iyi lideri seçildi.

 

Dünyaca ünlü iş dünyası dergisi Fast Company, “2016’nın en iyi ve en kötü 10 liderlik hamlesi” listesini yayınladı. Yıla damgasını vuran liderlik performanslarını ortaya koyan listede, en iyi 5 sıralamasının bir numarası, ABD merkezli yoğurt devi Chobani’nin kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya oldu. Listede Ulukaya dışında Barack ve Michelle Obama, Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser,  Melinda Gates ve Google yönetimi bulunuyor.

 

Fast Company, Türkiyeli girişimci Hamdi Ulukaya’ya en iyiler listesinin ilk sırasında yer verme gerekçesi olarak Chobani’nin hisselerini işçileri ile paylaşma kararını gösterdi. Dergi, gerekçeyi “En akıllı liderler, çalışanlarının çıkarlarını kollayanlardır. Chobani’nin CEO’su Hamdi Ulukaya, çalışanlarına şirketten hisse verme planı sayesinde bu kategoriye tam oturduğunu ortaya koydu,” diye açıkladı.

 

Ulukaya’nın bununla da yetinmediğini belirten dergi, mültecilere iş olanağı yaratmasının kimileri tarafından hoş karşılanmadığını ve hatta markanın boykot edildiğini hatırlatarak şunları yazdı:  “Ulukaya geri adım atmadı ve boykotun ilan edilmesinden yalnızca birkaç gün sonra Fast Company’nin her yıl düzenlediği İnovasyon Festivali’nde ihtiyacı olanlara yardım etmeye devam edeceğini açıkladı.”

 

Derginin, ‘en iyi’ ve ‘en kötü’ listesi şöyle:

 

‘EN İYİ 5’  

 

Hamdi Ulukaya, CEO, Chobani

 

Barack ve Michelle Obama, ABD Başkanı ve First Lady

 

Muriel Bowser, Washington, D.C. Belediye Başkanı

 

Melinda Gates, Bill ve Melinda Gates Vakfı

 

Google Yönetimi

 

Bu kategoride Apple CEO’su Tim Cook ve The Black Lives Matter adlı kampanyanın aktivistlerinden DeRay Mckesson ise onur mansiyonuna değer bulundu.

 

‘EN KÖTÜ 5’

 

Wells Fargo, Banka

 

Peter Thiel, Milyarder iş adamı ve girişimci

 

Roger Ailes, Fox News Yönetim Kurulu Başkanı

 

Yahoo Yönetimi

 

Donald Trump, ABD seçilmiş Başkanı

 

En kötüler listesindeki ilk 5’in yanı sıra  “bahsetmeye değer” bulunan diğer iki isim de, medikal cihaz üreticisi Mylan ve Michigan Eyaleti yönetimi oldu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha