• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AKOM: İstanbul'un yüksek kesimlerinde 30-50 santimetre kar kalınlıkları ölçüldü

AKOM: İstanbul'un yüksek kesimlerinde 30-50 santimetre kar kalınlıkları ölçüldü
0 0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) verilerine göre yoğun ve etkili kar yağışı sonucunda kentin yüksek ve kırsal bölgelerinde kar kalınlığı 30-50 santimetreye kadar ulaştı.

15 Şubat 2021 Pazartesi 11:47

Üsküdar, Kadıköy, Sarıyer'de 10-20 santim; Başakşehir, Sultanbeyli, Eyüp, Ümraniye'de 15-25 santim; Zekeriyaköy, Tuzla Akfırat, Çamlıca, Arnavutköy Hadımköy, Silivri Binkılıç, Beykoz, Karlıtepe gibi yüksek yerlerde 30-50 santimetre kar kalınlıkları ölçüldü.

 

"Soğuk ve kar yağışlı hava hafta ortasına kadar devam edecek"

 

AKOM'dan yapılan açıklamada, "Soğuk ve kar yağışlı havanın kısa süreli molalarla hafta ortasına (Çarşamba) kadar devam etmesi, ardından Marmara bölgesini terk etmesi bekleniyor. Perşembe günü itibari ile sıcaklıkların mevsim normalleri civarına yükseleceği ön görülüyor. İstanbul'da hava sıcaklıklarının 18 Şubat'a kadar mevsim normalleri civarı ile 4-8 derecenin altında seyredecek" denildi.

 

200'den fazla ağaç devrildi

 

AKOM'un açıklamasının devamında şunlar kaydedildi:

 

"Aralarında, İBB İtfaiyesi, Yol Bakım, İBB Trafik Müdürlüğü, İSKİ, Zabıta. İGDAŞ, Beyaz Masa, Park Bahçe'nin ve paydaşlarında bulunduğu toplam 27 birim AKOM'dan gelişmeleri yakından takip ediyor.

 

AKOM'dan paylaşılan verilere göre şu zamana kadar şiddetli rüzgâr nedeniyle kent genelinde 218 ağaç ve direk devrilmesi, 7 çatı çökmesi olayları nedeniyle 106 araç hasar gördü.

 

İBB, kent hayatının normal seyrinde devam etmesi için tüm önlemleri aldı. İBB, kış şartlarıyla mücadele çalışmalarında bu yıl 1.351 araç- iş makinesi ve 7.031 personeli ile görev yapıyor. Hazır bekletilen, kar küreme ve tuzlama ekipleri, İstanbul'da 4 bin 23 km'lik sorumlu yol ağında, 434 müdahale noktasında olumsuzluklara karşı ve müdahale çalışmalarını yürütüyor.

 

İstanbul genelinde 60 noktada kurulan BEUS'tan (Buzlanma Erken Uyarı Sistemi) gelen mesajlar doğrultusunda ekipler çalışmalarını yürütüyor. Ekiplerin takibi ve yönlendirilmesi araç takip sistemi üzerinden sağlanıyor. Kritik noktalara kutu tuzlar bırakıldı. Gelen veriler ışığında üstgeçitler, otobüs durakları, meydanlar, gibi kritik noktalarda da kar birikintilerine ve buzlanmalara ekipler tarafından müdahale edilecek. İBB Yol bakım ekibi şu zamana kadar 5 bin 252 ton tuz, 7 ton da solüsyon döktü."

 

Verilerle İŞBB kış çalışması

 

İBB'nin kışa hazırlık kapasitesi aşağıdaki gibidir;

 

Sorumlu Yol Ağı: 4.023 km

 

Personel Sayısı: 7.031

 

Araç ve iş Makinesi Sayısı: 1.351

 

Tuz Stoku: 260.000 ton

 

Kutu Tuz (kritik noktalara): 300 adet

 

Solüsyon Durumu: 64 tank (1.290 ton kapasite, saatte 25 ton üretim)

 

Traktör Sayısı (köy yolları için): 147

 

Vinç - Kurtarıcı Sayısı: 13

 

Metrobüs Güzergâhı : 110 km (33 iş makinesi)

 

Buzlanma Erken Uyarı Sistemi : 60 istasyon

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha