• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ateizm Derneğin'den İBB'ye krematoryum başvurusu

Ateizm Derneğin'den İBB'ye krematoryum başvurusu
0 0

Ateizm Derneği'nin kampanyasına 5 bin kişi imza verdi.

24 Kasım 2015 Salı 06:36

Ateizm Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden öldükten sonra cenazelerinin yakılabileceği bir krematoryum (yakma fırını) istiyor.

 

Vatan gazetesinden İlker Akgüngör'ün haberine göre, kısa bir süre önce “Bir krematoryum kurulsun ve yakılarak defnedilmek isteyenlerin istekleri dikkate alınsın. Herkes gömülmek zorunda değil” sözleriyle başlatılan kampanyaya yaklaşık 5 bin kişi imza verdi.

 

Ateizm Derneği’nin başlattığı kampanya için yapılan açıklama şöyle: “Gömülmek Zorunda Değiliz! Dünyada pek çok ülkede insanlar vasiyetleri üzerine, öldükten sonra yakılıyor. Türkiye’de de cenazesinin gömülmesini değil, yakılmasını isteyen birçok insan var. Ancak krematoryum (yakma fırını) tesisi olmadığı için bu istek karşılanamıyor. Öldükten sonra yakılan kişilerin oranı Japonya’da yüzde 99,85, Hindistan’da yüzde 85, İsviçre ve Danimarka’da yüzde 76, İngiltere’de yüzde 72, İsveç’te yüzde 70, Hollanda’da yüzde 50, ABD’de yüzde 40’tır. Türkiye’de ise herkesin cenazeleri, kendi istediği şekilde değil, belediyenin uygun gördüğü şekilde gömülerek defnediliyor.”

 

Dernekten yapılan açıklamada yakma fırınının önünde kanuni bir engel olmadığı da belirtildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha