• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bakanlık herkesi rahatlattı: Aspendos’taki yeni mermerler de zamanla eskiyecek

Bakanlık herkesi rahatlattı: Aspendos’taki yeni mermerler de zamanla eskiyecek
0 0

Kültür ve Turizm Bakanlığı, oturakları ve basamakları orijinal koyu gri yerine beyaz mermer kullanılarak restore edilen dünyanın en önemli kültürel varlıklarından Aspendos Antik Tiyatrosu’yla ilgili eleştirilere yanıt vererek, söz konusu taşların da ‘zamanla aşınarak eskisi gibi olacağını‘ ifade etti.

23 Ekim 2015 Cuma 11:00
Antalya’nın Serik ilçesindeki UNESCO Dünya Miras Listesi’ne aday antik tiyatro, restorasyon için sekiz ay kapalı tutulmuştu. Ancak Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen restorasyon sonrası yeni yerleştirilen taşlar, ‘mutfak mermerine‘ benzetilmişti.

Bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yazılı bir savunma yapıldı.

Açıklamada basamakların eksik taşlarının tamamlanması için numuneler alındığı ve laboratuvar sonuçları doğrultusunda, özgün taşlara en yakın özelliklere sahip, ‘Korkuteli beji‘ rengindeki kireç taşının kullanılması kararı alındığı ifade edildi.

Zamanla değişecek

Ayrıca söz konusu tiyatronun orijinal taşlarının yaklaşık 2 bin yıllık olup, ‘çevresel etmenlerle yıprandığının ve üzerlerinin grileştiğinin vurgulandığı‘ açıklamada, ‘restorasyonda kullanılan taşların renginin de iklim ve tabiat şartlarının etkisiyle zamanla değişerek, patina oluşturacağı ve orijinal taş malzemenin rengini alacağı‘ kaydedildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha