• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

BMW'den ilk açıklama geldi

BMW'den ilk açıklama geldi
0 0

BMW'nin bir modelindeki dizel moton emisyon rakamlarının AB standartlarından 11 kat daha yüksel olduğu haberi şirketin hisselerinin yüzde 10 düşmesine neden oldu.

23 Ekim 2015 Cuma 10:59
BMW'nin bir modelindeki dizel moton emisyon rakamlarının AB standartlarından 11 kat daha yüksel olduğu haberi şirketin hisselerinin yüzde 10 düşmesine neden oldu. BMW konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada yeterli test sonuçlarının ellerinde olmadığını yetkililer ile temasa geçeceklerini bildirdi.

Almanya’da işlem gören BMW hisseleri dizel emisyonunun AB standartlardan yüksek çıkması nedeniyle yüzde 10 düştü. Volkswagen ise dizel motor emisyon rakamlarını manipüle ettiği için hakkında soruşturma açılmıştı. Konuyla ilgili olarak Alman Auto Bild’de çıkan bir haberde BMW’nin bir modelindeki dizel emisyon rakamlarının AB standartlarından 11 kat daha fazla havayı kirletici olduğu belirtiliyor. 
YASADIŞI DEĞİL
Konuyla ilgili olarak Bloomberg’e açıklamalarda bulunan Bankhaus Metzler analisti, “BMW’nin yaptığı yasadışı bir durum değil. Uzun vadede bu tip motorlar kullanan araçlar için endişe duyuluyor” diye konuştu.

BMW'DEN İLK AÇIKLAMA
Konuyla ilgili olarak BMW'den yapılan açıklamada emisyon testleriyle ilgili olarak ellerinde yeterli sonuç bulunmadığı belirtirken şirket test sonuçlarıyla ilgili manipülasyon yaptığı iddialarını reddetti. Firma, "Yetkililerle en kısa süre içerisinde temasa geçeceğiz" açıklamasında bulundu.

'İKİ KİŞİ İSTİFAYA ZORLANDI'

Bild bugün Volkswagen'la ilgili de bir iddiayı sayfalarına taşıdı. Gazete şirketin bugün düzenlenecek yönetim kurulu toplantısında iki üst düzey mühendisin istifaya zorlanacağını iddia etti. Eminsyon manipülasyonu yüzünden istifaya zorlanacak mühendislerin ismi Audi'nin araştırma geliştirme bölümünün başındaki Ulrich Hackenberg ve Porsche'nin motor bölümünün şefi Wolfgang Hatz olacağı belirtildi

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha