• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Boğaz köprülerine Ledli ışıklandırma

Boğaz köprülerine Ledli ışıklandırma
0 0

İstanbul’da Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Boğaziçi Köprüsü’ne LEDli köprü ışıklandırması geliyor.

23 Ekim 2015 Cuma 11:00
 Aydınlatma görevi Schréder firmasına verildi. Bu proje ile birlikte ilk LED otoyol ışıklandırma çalışması yapılmış olacak ve böylelikle yüzde 52 civarında enerji verimliliği sağlanacak.

İstanbul’daki köprü ışıklandırmalarının ne kadar hoş bir görüntü sergilediğini biliyoruz. Türkiye’nin de önemli simgeleri arasında yer alan köprüler artık enerji verimliliği sağlayarak aydınlatılacak. Schréder firmasının bu proje ile toplam 240 adet mevcut bulunan ışıklandırmalar yerine LED armatür ile değişim yapacak. Gerçekleştirilecek çalışmadan sonra köprü aydınlatmaları için uluslararası standartlar sağlanmış olacak.

Türkiye’de LED’li İlk Otoyol
Schréder Türkiye Ülke Müdürü Zeynep Akkaya

Schréder firmasının Türkiye Ülke Müdürü Zeynep Akkaya’da projeye ilişkin şu bilgileri aktardı:

“Asya ve Avrupa’yı birbirine sağlayan ve kültürel geçişe yüzyıllardır geçiş noktası olan İstanbulumuzun köprülerinin otoyol aydınlatmasını üstlenmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri büyük onarımı ve yapısal takviyesi yapım işi kapsamında İstanbul’un gerdanlıklarının aydınlatma renovasyonunu Schréder olarak biz gerçekleştireceğiz. Bu proje Türkiye’de bir ilk olacak. İlk kez otoyolda LED teknolojisi kullanılacak. LED teknolojisi yenilikçi ve enerji verimliliği ile dünyada kullanımı hızla artmaktadır. LED ışık kaynakları içinde bugün en verimli kaynaktır. Schréder olarak bu proje ile toplam 240 adet LED armatür ile değiştireceğiz ve bu değişimin verimli , uluslararası standartlara uygun ve yeterli aydınlatma performansından ödün vermeden yapılması projenin en önemli kriterleridir. Gerçekleştirilecek bu dönüşüm ile yüzde 52 oranında da verimlilik sağlamış olacağız.”

Köprülerinden her gün yaklaşık 32 bin aracın kıtalar arası geçiş yaptığını belirten Akkaya, dış aydınlatmanın şehir güzelliğinden, güvenliğe kadar birçok noktada önem taşıdığını ifade etti. Akkaya sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şehir planlamasında , otoyol, tarihi eser, bina, açık alanlarda aydınlatma günlük yaşamın önemli bir parçası. Özellikle tünel otoyol ve köprülerde aydınlatma hayati önem taşımaktadır. Biz Schréder olarak, bu alanda dünyanın birçok ülkesinde önemli projeleri hayata geçirdik. Bugün iki kıtayı birbirine bağlayan ve her gün 32 bin aracın ulaşımını olanak sağlayan köprü otoyol aydınlatması ile güvenliği daha üst seviyeye taşıyacağız. Schréder LED armatürleri güvenlik ve enerji verimliliği ile öne çıkmaktadır.”

Işıklandırma projesinden sonra hem enerji verimliliği sağlanacak hem de İstanbul’un simgeleri daha güzel bir şekilde aydınlatılmış olacak.
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha