• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Daha kaliteli bir hayat için beş maddede Japonların ‘5S’ metodu

Daha kaliteli bir hayat için beş maddede Japonların ‘5S’ metodu
0 0

Daha kaliteli bir hayat sürmek isteyenler için son günlerin trend metodu Japonlara ait. ‘5S’ adı verilen metod hem kişisel hayatınızı hem de iş hayatınızı daha kaliteli hale getirmek için öneriler sunuyor.

20 Ekim 2019 Pazar 15:51

Beş ana prensipten oluşan bu metodun hepsi düzen ve temizliği temel alıyor. 

 

Japonların '5S' metodu popüler şirketler tarafından da verimliliği arttırmak için kullanılıyor. Onlardan biri de Toyota. 

 

1960’larda iş yerinin daha düzenli, temiz ve aktif hale gelmesi amacıyla denenen ‘5S’ metodu, Japonların tembelliğe karşı geliştirdiği başka bir yöntem olan Kaizen tekniği ile sıklıkla kullanılıyor.

 

 CEOtudent’e göre Japonların popüler metodunun beş prensibi şöyle:

 

1) Seiri – Sınıflandır

 

Hayatınızda yer kaplamasına rağmen çok da ihtiyacınız olmayan eşyaları ayırın. Bunu tespit etmenin en kolay yolu eşyaları en son ne zaman kullandığınızı göz önünde bulundurmaktır. Bir eşyayı bir yıla yakın süredir hiç kullanmamışsanız bundan sonra da kullanmayacağınızı rahatça varsayabiliriz.

 

 2) Seiton – Düzenle

 

Eşyalarınızı belirlediğiniz önem sırasına göre uygun yerlere yerleştirin. Buradaki amaç eşyalarınızı ararken kaybettiğiniz zaman ve enerjiyi minimum tutarak pratiklik ve verimliliğinizi arttırmak.

 

3)  Seiso – Temizle

 

Çalışma ve yaşam alanınızı olabildiğince temiz tutun. Bu temizlik ve düzen çalışma isteğinizi arttırıp daha verimli olmanızı sağlayacak. Ayrıca dağınıklıktan kaynaklanan istenmeyen kazalar da önlenecek.

 

4) Seiketsu – Süreklilik

 

Yaptığımız değişiklikleri devamlı hale getirmeliyiz. Hedefimiz yakaladığımız standartın gerisinde kalmamak olmalı. Örneğin iş yerinde herkesin görevi ve görevlerin bitiş tarihi önceden belirlenmeli ve elden geldiğince bunun dışına çıkılmamalı.

 

5) Shitsuke – Disiplin

 

Devamlılığı sağlamanın en önemli yolu disiplindir. Bu yüzden iş yerinde hedeflerimizi ne kadar gerçekleştirdiğimizle ilgili denetimler yapılmalıdır. Zamanla çalışanlar özdenetimi bir alışkanlık haline getirecektir. Süreci kolaylaştırmak için ise bu kurallara uymaktaki amacım ne sorusuna tatmin edici bir cevap vermeniz gerekiyor.
 

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha