• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dünyada en sık kullanılan soyadları haritası yayımlandı: Türkiye'de birinci değişmedi

Dünyada en sık kullanılan soyadları haritası yayımlandı: Türkiye'de birinci değişmedi
0 0

Dünya'da binlerce yıldır soyadları kullanılıyor. ABD merkezli bir kredi firması her ülkede en sık kullanılan soyadlarını görselleştirdi.

6 Şubat 2020 Perşembe 17:38

Günümüzde toplumlar kültürel olarak her zamankinden daha çeşitli ancak soyadlarımız geçmişimiz hakkında çok şey söyleyebilir. 

 

Dünyada sayısız soyadı olsa da çevrimiçi kredi firması NetCredit her ülkede en yaygın olarak kullanılan soyadlarının yer aldığı bir dünya haritası yayımladı.

 

most-common-surnames-map-1.png

 

5 kategoriye ayrılıyorlar

 

Soyadları genellikle şu 5 kategoriden birinde yer alıyor: 

 

1) Toponimik (Konum ya da yer temelli)

 

2) Meslekle ilgili

 

3) Kişisel özellik

 

4) Baba ya da ata kökenli ad

 

5) Hamiliği belirten isimler

 

İlk kez Çin'de kullanıldılar

 

Soyadları ilk kez nüfus sayımına yardımcı olması amacıyla M.Ö. 2582'de Çin'de kullanılmaya başladı ve bu fikir kısa sürede dünya geneline yayıldı.

 

Ortaçağ boyunca Batı Avrupa'da nüfus arttıkça soyadları insaları birbirinden ayırmak için kullanıldı. 

 

Günümüzde de birçok kişinin soyadı meslek ya da zanaatıyla ilgili olmayı sürdürüyor. Örneğin NetCredit'in haritasına göre Almanya'da en yaygın soyadı olan "Müller" meslekle ilgili bir soyadı ve değirmenci anlamına geliyor. 

 

ABD, Kanada, Avustralya ve Britanya gibi İngilizce konuşan ülkelerdeyse en yaygın soyadı "Smith". Bu kelime de demircilik (blacksmith) mesleğini icra edenler için ilk kez soyadı olarak kullanılmıştı. 

 

most-common-surnames-map-5.png

 

Türkiye'de en yaygın soyadı "Yılmaz"

 

Haritaya göre Türkiye'de en çok kullanılan soyadıysa kişisel özellik kategorisine giren "Yılmaz".

 

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün 2019 verilerinde de Türkiye’de en çok kullanılan soyadı Yılmaz olarak belirlenmişti. En çok kullanılan ikinci soyadı Kaya olurken, üçüncü sıraya Demir soyadının yerleştiği görülmüştü. 

 

İlk 10’da yer alan diğer soyadları sırasıyla Çelik, Şahin, Yıldız, Yıldırım, Öztürk, Aydın ve Özdemir olarak sıralanmıştı.

 

most-common-surnames-map-4.png

 

Çin'de en sık kullanılan soyadıysa "Wang". Çince "Kral" anlamına gelen soyadına dünya genelinde yaklaşık 76 milyon kişinin sahip olduğu düşünülüyor. Bunu Hindistan'da en sık kullanılan soyadı "Devi" takip ediyor. Bu soyadını taşıyan 69 milyon kişi olduğu sanılıyor. 

 

Rusya'da en çok kullanılan soyadı "Ivanova", Suudi Arabistan'da "Han", İspanya'da "Garcia", Yunanistan'da "Papadapulos", Irak'taysa "Muhammed" olarak belirlendi.

 

KAYNAK: INDEPENDENT TÜRKÇE - KEREMCAN KARABATAK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha