• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Huysuz Virjin karakteriyle tanınan Seyfi Dursunoğlu'nun Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bıraktığı mirasına iki yeğeni itiraz etti

Huysuz Virjin karakteriyle tanınan Seyfi Dursunoğlu'nun Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bıraktığı mirasına iki yeğeni itiraz etti
0 0

Temmuz ayında hayatını kaybeden ve mirasını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bırakan Seyfi Dursunoğlu’nun vasiyetine yeğenleri itiraz etti.

19 Şubat 2021 Cuma 13:29

Hürriyet gazetesinin haberine göre Evren Saydan ve Erhan Saydan konuyu mahkemeye taşıdı. Dursunoğlu, yıllar önce bir röportajında “Yeğenlerim cenazemi bile kaldıramaz” demişti.

 

Vefatından yıllar önce vasiyetnamesini hazırlatan sanatçı, Üsküdar’daki eviyle bankadaki birikimini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD) bırakmıştı.

 

Dursunoğlu’nun vefatının ardından vasiyetini yasal mirasçılarından çoğu onayladı.

 

Ancak yeğenlerinden Evren Saydan ve Erhan Saydan itiraz ederek dava açtı.

 

Anadolu Adliyesi Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması, mart ayında görülecek.

 

ÇYDD avukatı Sedat Durna

 

"Seyfi Bey’in vasiyeti, aynı gün sağlık raporu alınarak noterde yapılmıştır. Bu, en güçlü, en sağlam vasiyet şekillerinden biridir. 10 yasal mirasçıdan 5’i, vefat sonrası vasiyeti onayladı. 3 mirasçısı yasal olarak kabul etti. Ancak iki yeğeni Evren Saydan ve Erhan Saydan itirazda bulundu. Noterde yapılan vasiyetin tanıklarının yaşlı olduğunu, orada bulunanlardan birinin de dernekte çalıştığını iddia ettiler. Fakat bunlar somut bir iptal sebebi değil. Davaya mart ayında başlanacak."

 

"Vasiyet kanuni olarak derneğe geçmedi. Yeğenleri 10’da 1 oranında pay istiyor. Ancak rahmetli Seyfi Bey’in ‘Yeğenlerim cenazemi bile kaldıramaz, bir şey verilmesin’ şeklinde açıklamaları var. Sanırım onlar ‘Bu dava uzun sürer, biz de ÇYDD ile masaya oturur bir şeyler alırız’ diye düşünüyor. Ama ellerinde somut bir iptal nedeni yok. Zaten biz de dernek olarak öyle bir şey yaparsak, Seyfi Dursunoğlu’na ihanet emiş oluruz. Bu süreç belki hukuki olarak 4-5 yıl devam eder ama yeğenlerinin bir hak durumu olamaz."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha