• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İBB sokakta yaşayan kişilere kapılarını açtı

İBB sokakta yaşayan kişilere kapılarını açtı
0 0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), Esenyurt ve Kayışdağı'ndaki misafirhanelerinde 9 günde 51’i kadın 884 kişi konakladı. Tesislerde kalanlar, barınma ve 3 öğün yemek dışında sağlık hizmetinden de faydalanıyor.

7 Ocak 2020 Salı 19:40

İstanbul’da, son günlerde etkili olan sağanak yağış ve fırtına yaşam koşullarını zorlaştırırken, konaklayacak yeri olmayanlara İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kapılarını açtı.

 

Kadınlar Kayışdağı’nda, erkekler Esenyurt’ta konaklıyor

 

Evsiz kadınlar, Kayışdağı’ndaki İBB Darülaceze Merkezi'nde misafir edilirken, erkekler Esenyurt’ta bulunan İBB İSTAÇ Eğitim Merkezi'ndeki misafirhanede ağırlanıyor.

 

Bu merkezlerde konaklayanlar, barınmanın yanı sıra günde 3 öğün yemek, sağlık, temizlik ve güvenlik hizmetlerinden faydalanıyor.

 

"9 günde 884 kişi konakladı"

 

İBB Evsizler Misafirhanesi Sorumlusu Yusuf Cengiz, 24 saat açık olan tesislerde, dün 398 kişinin konakladığını, bugün ise bu sayının 421’e çıktığını belirtti.

 

Cengiz sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"28 Aralık tarihinden itibaren ise 833 erkek Esenyurt’taki misafirhaneden, 51 kadın ise Kayışdağı’ndaki misafirhaneden hizmet aldı. 9 günde 884 kişi konakladı."

 

Tesislerin havanın kısmen ısınmaya başladığı nisan ayı başına kadar açık olması beklense de Yusuf Cengiz, hava şartlarına göre bu sürenin uzatılabileceğini vurguladı.

 

"Kimseyi açıkta bırakmayız"

 

Kayışdağı’ndaki misafirhane kapasitesinin 100 kişi, Esenyurt’takinin ise 320 kişi olduğunu belirten Cengiz, “Kimseyi açıkta bırakmayız. Konaklamak isteyen vatandaş sayısı artsa da onları konuk edecek bir yer mutlaka buluruz” dedi.

 

"Doktor muayene ediyor, reçeteleri İBB karşılıyor"

 

Tesislerde doktor bulunduğunu belirten Yusuf Cengiz, muayene sonrası yazılan reçetelerin de İBB tarafından karşılandığını söyledi.

 

Sistem nasıl işliyor?

 

Kalacak yeri olmayan kişiler, tesislere 112 Acil Çağrı Merkezleri, İBB zabıta ekipleri ya da kendi imkanlarıyla gidiyor.

 

Önce kayıt olunuyor. Güvenlik taramasından geçirilen kişiler, banyo ihtiyaçlarını görüyor.

 

Burada iç giyim ve eşofman ihtiyaçları karşılanıyor.

 

Daha sonra 3 öğün sıcak yemeğin bulunduğu tesislerde dinlemeye çekiliyorlar.

 

İsteyenler, misafirhanelerdeki doktorlara muayene oluyor.

 

Ailesiyle görüşmek isteyenler için de sosyal hizmet sağlanıyor.

 

24 saat açık, isteyen çıkabiliyor

 

24 saat açık olan misafirhanelerden istenilen zamanda çıkış sağlanabiliyor.

 

Memlekete bilet İBB'den

 

Senede bir kereye mahsus olmak üzere, burada konaklayan kişilere belediye memleketlerine gitmeleri için bilet temininde bulunuyor.

 

Misafirhanelerin önünde 112 Acil Çağrı Merkezi ekipleri hazır bekliyor.

 

18 yaş altındakiler kalamıyor 

 

Reşit olmayanlar ile yatalak olan kişilerin dışında güvenlik taramasından geçen herkese misafirhanelerin kapıları açık.

 

Sokakta görülen evsizlerin durumlarının İBB'nin ALO 153 Çağrı Merkezi'ne, 112'ye, emniyet güçlerine ya da zabıta ekiplerine bildirilmeleri rica ediliyor. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha