• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kılıç ustası Bayyiğit: Tarihi dizi ve filmler kılıç satışlarını yüzde 500 artırdı

Kılıç ustası Bayyiğit: Tarihi dizi ve filmler kılıç satışlarını yüzde 500 artırdı
0 0

Malatya'da kılıç ve bıçak imalatı yapan Yusuf Bayyiğit, son dönemde tarihi dizi ve filmlere ilginin kılıca da yansıdığını söyledi.

23 Ekim 2020 Cuma 14:32

DHA'ya konuşan Bayyiğit, kılıç satışlarının yüzde 500 arttığını ifade etti.

 

"Günümüzde çok az sayıda kalmasına rağmen maalesef teknolojiye yenik düşen, kaybolmaya yüz tutan bir meslek. Peş peşe iş yerleri kapanmakta; sıcak demircilikle ilgili ustalarımız maalesef başka işlere yöneldi. Ben ata mesleği olduğu için mesleğimden vazgeçmek istemedim."

 

"Suriye Şam bölgesinde keşfedilen 'Damascus' dediğimiz bir çelik türü var. Diğer adıyla Şam çeliği olan Damascus çeliği üretimine ve imalatına başlama kararı aldım. Atalarımdan edinmiş olduğum bu mesleğin birikimlerine kendi yaptığım araştırmalarım ve tecrübelerimi de ekleyerek, bugün günümüzde Türkiye'de Damascus çeliği üretimi ve bu üretimden özel tasarımlar, özel çalışmalar yapan tek kişi olduğumu söyleyebilirim. Özellikle Damascus çeliğinden yaptığımız kılıçlar oldukça rağbet görüyor."

 

"Tarihi dizi ve filmleri insanlar çok sevdi. Dizi ve film sahnelerinde kullanılan kılıçlar da haliyle ilgi çekti. İnsanlar bize gelerek kılıç siparişi vermeye başladı. Siparişler ve talepler bizim beklemediğimiz şekilde, inanamayacağımız şekilde arttı. O kadar arttı ki, biz şu anda bunun şaşkınlığını yaşıyoruz. Yoğun sipariş nedeniyle artık sadece kılıç üzerine çalıştığımı söyleyebilirim. Talep geçmişe oranla yüzde 500 arttı."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha