• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Manisa’da 1900 yıllık 3 binden fazla hayvan kemiği bulundu

Manisa’da 1900 yıllık 3 binden fazla hayvan kemiği bulundu
0 0

Manisa’nın Yunusemre ilçesindeki Aigai antik kentindeki kazı çalışmalarında 1900 yıl öncesine ait olduğu düşünülen 3 binden fazla hayvan kemiği çıkarıldı.

25 Ağustos 2019 Pazar 19:33

DHA’nın haberine göre çıkarılan kemikler arasında en fazla ve dikkat çekici olanının keçi kemikleri olduğu belirtildi. Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Aigai kazı heyeti başkanı Yusuf Sezgin ise “Aigai eski Yunanca’da keçi demek. Yani kentin adı ‘keçi’; böyle bir isim almış olması aslında anlamlı” dedi.

 

Kazı alanının coğrafi anlamda keçi yetiştiriciliği için oldukça uygun olduğunu belirten Sezgin şunları söyledi: “Bulunduğumuz Yuntdağı coğrafyası, keçi yetiştiriciliği için oldukça uygun bir arazi. Zaten burada herhangi bir tarımsal faaliyette bulunmak mümkün değil. Onun için antik dönemde ekonomi tamamen keçi üzerine kurulmuş. Yürütülen kemik çalışmalarında da zaten hocamızdan öğrendiğimize göre, en çok keçi kemiği ele geçti. Bu tabii ki rastlantı değil.”

 

 

Tavuk, koyun, inek, geyik ve keçi gibi hayvanların da arasında bulunduğu toplam 3 bin hayvan kemiği, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) görevli Yerleşim Arkeolojisi öğretim üyesi Evangelia Pişkin ve ekibi tarafından DNA’ları incelenmek üzere İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne götürülecek.

 

Hedeflerinin DNA analizi sonuçlarından hareketle antik dönemdeki keçi ırklarını tespit etmek olduğunu belirten Sezgin şu ifadeleri kullandı: “Günümüzdeki keçi ırkları ile antik dönem ırkları arasında bir ilişki olup olmadığını anlamaya çalışacağız. O açıdan bu proje, bizim için çok önemli. Belki önümüzdeki yıllarda sonuçlandığında, buradaki keçi ırkının özel ırk olduğunu ya da günümüzdeki ırklarla bağlantılı olduğunu öğrenmiş olacağız.

 

Batı Anadolu’da kurulan 12 Aiol kentinden biri olan ve tarihi M.Ö. 8’inci yüzyıla kadar uzanan Aigai antik kentinde kazı çalışmaları 10 kişilik ekiple devam ediyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha