• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Mardin'de kavgalı aileler 5 bin kişinin katıldığı törenle barıştı

Mardin'de kavgalı aileler 5 bin kişinin katıldığı törenle barıştı
0 0

Mardin'in Derik ilçesi Ballıbaba ve Sisan köylerinde 2015 yılında Kaya ve Özyılmaz aileleri arasında arazi anlaşmazlığı yüzünden çıkan kavgada 4 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi yaralandı.

14 Ağustos 2018 Salı 18:52

Kavgada yer alan ve suça karışan birçok kişi tutuklandı. Daha sonra Sisan köyü ormanlık arazisinde bir kişi öldürüldü. Ama karşı aile bunu üstlenmedi.

 

İki aile arasında daha fazla sayıda insanın hayatını kaybetmemesi için bu köylerin bağlı olduğu Metina Aşireti devreye girdi.

 

Diyarbakır'da faaliyet yürüten Metinalılar Yardımlaşma, Dayanışma ve Eğitim Derneği Barış Komisyonu, 3,5 yıldır iki aile arasında barış sağlamak için büyük bir çaba sarfetti. Bu çabalar, Pazar günü Ballıbaba köyünde gerçekleşen barış töreni ve yemeği ile sonuçlandı.

 

"Dünyada barış kadar zor bir durum yok. Her şey tamam dediğimiz sırada biri çıkıp bir şey söylüyor, tüm çabalar berhava olabiliyor" diyor derneğin sözcüsü Abdülkadir Öz.

 

Metina-Der yeni olmasına rağmen farklı yerlerde gelişen onlarca husumetin giderilmesi için arabuluculuk rolü üstlenmiş. Bir yıl içinde 4 kan davası, 3 yaralama, 2 arazi anlaşmazlığı, 4 kız kaçırma, 4 trafik ve iş kazası olayıyla ortaya çıkan küskünlüklerin giderilmesini sağlamış.

 

Barış misyonu üstlenen dernek yöneticileri hem bölgenin, hem coğrafyanın barışa ihtiyacı olduğunu vurguluyor.

 

KAYNAK: BBC

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha