• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Michelin yıldızı İstanbul'a geliyor, seçilen restoranlar Ekim'de açıklanacak

Michelin yıldızı İstanbul'a geliyor, seçilen restoranlar Ekim'de açıklanacak
0 0

Dünyanın en prestijli restoran değerlendirme sistemlerinden biri olan Michelin Rehberi, 38. destinasyonu olarak İstanbul'u belirledi.

21 Nisan 2022 Perşembe 16:33

İstanbul'un Michelin Rehberi destinasyonları arasına eklenmesine ilişkin düzenlenen basın toplantısı Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy "Binlerce yıllık şanlı bir geçmişin, zengin kültürel çeşitliliğin ve eşsiz bir coğrafyanın ürünü olan kadim Türk mutfağı, dünya mutfakları arasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Yeme-içme sektörümüz, Michelin Rehberi'nden aldığı bu destekle şüphesiz global gastronomi turizmi hareketliliğinden hak ettiği payı alacak ve İstanbul marka değerini sağlamlaştırarak, dünya gastrocity'leri arasında önemini artıracaktır" dedi.

 

Törene Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec de katıldı.

 

Poullennec "Birinci sınıf gastronomik destinasyon niteliğindeki İstanbul, Michelin Rehberi'nin bu adımıyla dünyanın her yerindeki gurmelerle buluşacak. Benzersiz bir yemek karakterini şekillendiren kadim gelenekler ile genç, açık fikirli ve yaratıcı yetenekten beslenen İstanbul mutfağı ekibimizi hayranlık içinde bıraktı" şeklinde konuştu.

 

Seçilen ilk restoranlar 11 Ekim 2022'de açıklanacak.

 

Ünlü yemek eleştirmeni Vedat Milör ise açıklamayı eleştirdi, eski önemini kaybeden rehberin küresel yayılma politikası izlemeye başladığını, parayı basan ülkelere de yer vermeye başladığını söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha