• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Mısır'da Bent Piramidi ziyarete açıldı

Mısır'da Bent Piramidi ziyarete açıldı
0 0

Mısır'ın başkenti Kahire yakınlarındaki Bent Piramidi ziyaretçilere açıldı

14 Temmuz 2019 Pazar 17:58

Mısır'ın başkenti Kahire yakınlarındaki Bent Piramidi ziyaretçilere açıldı. Kahire'nin yaklaşık 40 km güneyindeki Dahshur bölgesinde bulunan piramit, M.Ö. 2600'lü yıllarda Firavun Snefru tarafından inşa ettirilmişti.

 

Piramide, diğer piramitlerden farklı olarak eğimli şekilde yükselen yapısı nedeniyle, İngilizce eğik anlamına gelen "Bent" adı veriliyor.

 

Tabandan 54 derecelik bir açıyla yükselen piramit yumuşak ve alüvyonlu bir maddeden inşa edildiği için, sağlamlığından endişe ediliyordu. Ancak piramidin üst bölümünün açısının 43 dereceye düşürülmesi ile bu sorun ortadan kaldırıldı. Kızıl Piramit ve diğer birçok piramidin kenarları, Bent Piramidi'ninkilerin aksine düz bir açıyla yükseliyor.

 

Ziyaretçiler piramidin kuzey tarafındaki kapıdan girerek, 79 metrelik dar bir tünelden piramidin içinde bulunan 2 odaya ulaşabilecek.

 

TURİZM EN ÖNEMLİ GELİR KAYNAĞI

 

Arkeologlar ayrıca Dahshur bölgesi çevresinde geçen yıl başlayan kazılarda bulunan mumya, maske ve çeşitli aletleri de sergilemeye başladı. Turizm, Mısır ekonomisinin en önemli gelir kaynakları arasında bulunuyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha