• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Pandemi nedeniyle aşırı üretim durunca Kuzey Kutbu’ndaki ozon deliği kapandı!

Pandemi nedeniyle aşırı üretim durunca Kuzey Kutbu’ndaki ozon deliği kapandı!
0 0

Yeryüzündeki toplam sera gazı salınımının yüzde 71'inin sadece 100 büyük tekel tarafından üretildiği aşırı üretim, pandemi yüzünden durunca, Kuzey Kutbu üzerindeki ozon deliğinde kapanma gözlendi

25 Nisan 2020 Cumartesi 23:23

Yeryüzündeki toplam sera gazı salınımının yüzde 71’inin sadece 100 büyük tekel tarafından üretildiği kapitalist aşırı üretim pandemi yüzünden durunca, Kuzey Kutbu üzerindeki ozon deliğinde kapanma gözlendi.

 

Avrupa Birliği’ne bağlı Kopernik Atmosfer Gözlem Servisi yaptığı duyuruda, “23 Mart itibariyle yapılan incelemelerde Kuzey Kutbu’nda ozon tabakası üzerinde gözlemlenen en büyük delik kapandı” denildi.

 

Düşük sıcaklıkların kaynağı, sera gazı salınımının azalması

 

Bilim insanları mart ayında söz konusu deliğin formunun farklı bir hal aldığını ve bunun sebebinin de Kuzey Kutbu’nda görülen düşük sıcaklıkların etkili olduğunu düşünüyor.

 

 

 

Araştırmaya göre, kutuplarda oluşan yüksek basıncın etkisiyle soğuk havanın normalde kutup bölgelerine yoğunlaşması gerekiyor. Ancak 2019 yılında kutup bölgesinde havada oluşan girdap sebebiyle artı 20 dereceye varan iki farklı sıcak hava dalgası meydana geldi ve bu durum da ozon tabakasının hızla kapanmasını sağladı.

 

Kopernik Atmosfer Gözlem Servisi görevlilerinden bilim insanı Antje Inness, “Kuzey yarım kürede çok tuhaf bir şekilde güçlü bir ozon tükenmesi görüldü. Kutup girdapları bu sene oldukça dinamik ve güçlüydü. Bu sebeple sıcaklık düşük seyretti ve stratosfer tabakasındaki bulutların aylarca kalmasını sağladı.” diye konuştu.

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha