• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Tecavüze uğrayıp zorla nişanlanan öğrenci: Kendimi öldürürüm, asla evlenmem

Tecavüze uğrayıp zorla nişanlanan öğrenci: Kendimi öldürürüm, asla evlenmem
0 0

Erzurum’da iki yıl önce okul arkadaşının tecavüzüne uğrayan, ailelerin evlenmelerine karar vermesi üzerine de zorla nişanlanan 18 yaşındaki B.K. mahkemede “Sanıkla kesinlikle evlenmem, kendimi öldürürüm” diyerek gözyaşı döktü.

6 Ocak 2017 Cuma 21:28

Erzurum’da aynı lisede okuyan B.K. ve S.Y., 11’inci sınıftayken tanıştı. 12’nci sınıfa başladıktan sonra S.Y., B.K.’ye tecavüz etti. İddiaya göre tehditle ilişkiye girmeye devam eden S.Y. son olarak da cep telefonuyla B.K.’nin çıplak fotoğraflarını çekti.

 

B.K., en sonunda yaşadıklarını ailesine anlattı. Şikayet üzerine soruşturma açılınca Atatürk Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda muayene edilen B.K. için ilk raporda, ‘zorla ve tehditle istismara uğradığı’ belirlendi.

 

Adli tıp aile baskısına dikkat çekti

 

Raporlar ve B.K.’nin şikayeti sonrası S.Y., geçen 11 Ağustos günü İstanbul’da yakalanıp tutuklandı. Ancak 17 gün sonra B.K.’nin şikayeti geri alındı, bunun gerekçesiyse iki gencin nişanlanması olarak gösterildi.

 

Soruşturma sırasında Atatürk Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nın hazırlayıp savcılığa ilettiği ikinci raporda, ‘B.K.’nın zorla ve tehdit ile istismara maruz kaldığının anlaşıldığı, olgu ve ailesi üzerinde yaşandığı iddia edilen olay sonrasında sosyal baskı oluştuğu, olgunun istismarcı ile evlenme konusunda baskı hissettiğinin anlaşıldığı’ belirtildi.

 

Raporlar dikkate alınarak S.Y. hakkında ‘zincirleme şekilde çocuğun nitelikli cinsel istismarı, hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından 24 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Aile bakanlığı da dosyaya müdahil oldu.

 

‘Rıza’ya sığındı

 

Erzurum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmada şimdi 18 yaşında olan sanık S.Y. suçlamaları kabul etmeyip B.K. ile evlenmek istedikleri için birlikte olduklarını öne sürdü.

 

S.Y., şöyle savunma yaptı: “Bu konuyu ailelerimize açtık. Her iki aile bu işe karşı çıktı. B.’nin ailesi benimle görüştüğünü görmesi halinde okuldan almakla tehdit etmişti. Bunun üzerine gizli bir şekilde görüşmeye başladık ve ortak kararımızla 2016 yılının ilk aylarında ailelerimizin evlenmemize izin vermesi için karşılıklı rızayla bizim apartmanın bodrumunda cinsel ilişkiye girdik. Daha sonra rızayla cinsel ilişkimiz oldu. Amacımız ailelerimizin izin vermesiydi. Fakat sonradan B.’nin babası ‘Siz de bize kız vereceksiniz’ diye şart koşunca babam B.’yi istemedi. B.’de kendisini ortada bıraktığımı düşünerek beni şikayet etmiş. Sonradan babam yumuşadı ve tutuklanmamdan önce bizi nişanladılar. Şantaj amacıyla kullanacağım her hangi bir fotoğraf çekmedim.”

 

‘Bana muhtaçsın’ diye tavır aldı

 

Sosyal uzman eşliğinde ağlayarak ifade veren B.K. ise durumu hayli farklı anlattı.

 

Lise son sınıftayken S.Y.’nin herkes dersteyken kendisini okulun üçüncü katındaki erkekler tuvaletine götürdüğünü ve zorla ilişkiye girdiğini söyleyen B.K., bağırsa da saldırıya engel olamadığını belirtti.

 

B.K., “Ertesi gün okula gittiğimde sanık o kadar rahattı ki ‘Bundan sonra bana mecbursun, muhtaçsın’ gibi bir tavır aldı. Daha sonra yine benimle olmak istedi. Ben kabul etmeyince ‘Ailene mi anlatmamı istiyorsun? Seni muayeneye götürürler’ deyince korktum ve bu olayı hiç kimseye anlatamadım. Defalarca benimle ilişkiye girdi” diye konuştu.

 

‘Onunla kesinlikle evlenemem’

 

Yaşadıklarını anlattığı arkadaşı G.’nin kendisine “Ayrılabilirsin, mecbur değilsin, üniversiteyi kazanırsın yeni bir hayat kurarsın” dediğini belirten B.K. şöyle devam etti: “Daha sonra bir gün sanık annemi arayıp küfür edince her şey ortaya çıktı. Ailem ‘Melle Sılho’ ismiyle tanınan Selahattin isimli bir hocayı çağırdı. Hoca, aileler anlaşırsa bizim evlenebileceğimizi söyledi. Hoca sonra S.’nin evine gitmiş, o da evdeymiş. Hocanın aileme anlattığına göre S. hocaya sövmüş, hatta tokat atmış. Böyle olunca ertesi gün savcılığa gittik ve şikayetçi olduk. Sanığın babası benden rapor istedi. ‘Benim oğlumun yaptığını ispatla, rapor getir yoksa sana yüzük takmam, sana namus demem’ dedi. Daha sonra evlerine polisler gidince işin ciddiyetini anlamışlar. Bu şikayetimizden sonra yüzük taktılar. Bundan dolayı ikinci ifademi değiştirdim. Şimdi onunla kesinlikle evlenmem, kendimi öldürürüm.”

 

Genç kızın annesi A.K. ise nişan yaptıkları için sanıktan şikayetçi olmadığını söyledi.

 

Mahkeme heyeti, eksiklerin giderilmesi için S.Y.’nin tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha