• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yüzyılın sonuna kadar 1500 dil kaybolabilir, Kürtçe de listede

Yüzyılın sonuna kadar 1500 dil kaybolabilir, Kürtçe de listede
0 0

Dünyada bir ilk olan araştırma, bu yüzyılın sonuna kadar tehlikede olan bin 500 dilin artık konuşulamayacağını öngörüyor. Kürtçenin lehçeleri de tehlike altında.

15 Ocak 2022 Cumartesi 14:29

Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) tarafından yürütülen çalışmaya göre, dünya genelinde bin 500 dil bu yüzyılın sonuna kadar kaybolabilir. Kürtçenin Hewramî ve Zazakî lehçeleri de bu kategoride yer alıyor.

 

Rudaw’ın aktardığı habere göre; bilim insanları, dünyanın hala yaklaşık 7 bin yaşayan dili olduğunu tahmin ediyor. Ancak bu dillerden çoğu korunmazsa eğer bu yüzyılın sonuna kadar kaybolabilir. The Australian National University /Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) tarafından yürütülen bir çalışma ile nesli tükenmekte olan dilleri yüksek risk altına sokan göstergeler belirlendi.

 

Dünyada bir ilk olan araştırma, içinde olduğumuz yüzyılın sonuna kadar tehlikede olan bin 500 dilin artık konuşulamayacağı konusunda uyarıda bulunuyor. Yardımcı yazar Profesör Lindell Bromham, “Acil müdahale olmadan dil kaybının önümüzdeki 40 yıl içinde üç katına çıkabileceğini gördük. Ve bu yüzyılın sonunda 1.500 dil konuşulmayı bırakabilir” uyarısını dile getirdi.

 

KÜRTÇENİN LEHÇELERİ DE VAR

 

Araştırmaya göre, nesli tükenmekte olan diller kategorisinde, Kürdistan ve bölgede konuşulan diller ve Kürtçenin lehçeleri de var. Bunlar, Kürtçenin Hewramî ve Zazakî lehçeleri ile bölgede konuşulan Mendaî ve Yeni Asurice. Öte yandan Kürdistan coğrafyasında konuşulan ve unutulan üç Aramice lehçesi; Erbil ve çevresinde konuşulan Lişanid Noşan, Urmiye ve Erbil’de konuşulan Lişanid Didan ve Duhok çevresinde kullanılan Lişan Hozayi lehçeleri tamamen yok oldu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha