• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ankapark tahliye edilecek: Yerine ne geleceğini Ankaralılar belirleyecek

Ankapark tahliye edilecek: Yerine ne geleceğini Ankaralılar belirleyecek
0 0

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Melih Gökçek döneminde 750 milyon dolara yaptırılan ancak kullanılmayan Ankapark'ın belediyeye devrine ilişkin süreçte sona gelindi.

21 Kasım 2020 Cumartesi 16:50

Yasal sürede boşaltılmayan tesisin tahliye işleminin Yenimahalle Kaymakamlığı’nca gerçekleştirileceği öğrenildi. Arazinin nasıl değerlendirileceğine yönelik STK’larin, üniversitelerin, meslek odalarının ve vatandaşların görüşlerine başvurulacak.

 

Eski ABB Başkanı Melih Gökçek zamanında yapılan Ankapark için işletmeci şirkete tanınan süre doldu. Güvenli olup olmadığı tartışmaları ile açılan ve ilgi çekmediği için batarak kapısına kilit vurulan tesisin belediyeye devrine ilişkin sürecin başladığı öğrenildi.

 

Birgün'den Mustafa M. Bildircin'in haberine göre, Gökçek döneminde 750 milyon dolara mal olan Ankapark’ın ABB’ye devri için gün sayıldığı bildirildi. İşletmesi özel bir şirkette bulunan tesisin boşaltılması için şirkete tanınan yasal süre tamamlandı. Ankapark’ın ABB’ye devredilmesi için Yenimahalle Kamakamlığı’nın tahliye işlemlerinin beklendiği belirtildi.

 

ABB, açılışı Mart 2018’de yapılan ve bugüne kadar yalnızca yedi ay açık tutulan Ankapark için işletmeci şirkete 30 Nisan’da, “90 günlük fesih ihtarı” çekti. Şirketin belediyeye ödemesi gereken 26 milyon TL’yi ödememesi üzerine çekilen ihtarın süresi de önceki günlerde bitti. Şirketin yasal süre içinde tesisi boşaltmaması üzerine ABB yönetimi, tahliye için son ihtarnameyi gönderdi. Tahliyenin gerçekleşmemesi halinde 2885 Sayılı Kanun’un 75’inci maddesi gereğince tahliye işleminin, kaymakamlık yolu ile gerçekleştirileceği vurgulandı.

 

Edinilen bilgiye göre, Ankapark arazisinin nasıl değerlendirileceğine yönelik STK’larin, üniversitelerin, meslek odalarının ve vatandaşların görüşlerine başvurulacak. Tesisteki büyük yapılar, yıkımı fazladan maliyet gerektireceği için olduğu gibi korunacak.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha