• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dersim’de üniversite öğrencilerine müdahale

Dersim’de üniversite öğrencilerine müdahale
0 0

Munzur Üniversitesi öğrencileri, haber alınamayan Gülistan Doku için yaptığı eyleme polis müdahale etti. 

11 Ocak 2020 Cumartesi 20:54

Munzur Üniversitesi öğrencileri, bir haftadır haber alınamayan Gülistan Doku’ya ilişkin Seyit Rıza Meydanı'nda açıklama yapmak için toplandı. Yoğun polis ablukasında oturma eylemi gerçekleştiren öğrenciler, “Dersim uyuma Gülistan’a sahip çık”, “Jin, Jiyan, Azadi”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” ve “Hepimiz birer Gülistan’ız” şeklinde sloganlar attı. Oturma eyleminden sonra yürümek isteyen öğrencilere, polis biber gazı ile müdahalede bulundu.

 

Pazar gününden bu yana haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku için Seyit Rıza Meydanı'nda oturma eylemi gerçekleştirildi.

 

'Gülistan Nerede' pankartının açıldığı eylemde sık sık 'Kadın yaşam özgürlük, Gülistan nerede, Gülistan Doku yalnız değildir, Dersim uyuma Gülistan'a sahip çık, failler nerede' sloganları atıldı.

 

Olayın aydınlatılması istenen basın açıklamasında Gülistan Doku'nun eski erkek arkadaşı Zainal Abarakov'un yeri soruldu. Yetkililerden açıklama talep edildi.

 

'HALKA DEĞİL KATİLLERE BARİKAT'

 

Kitle, basın açıklamasının ardından sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Polislerin engellemesine rağmen kitle merkez caddeye kadar yürüyüşünü gerçekleştirdi.

 

Dersim Belediyesi önünde TOMA ve çevik kuvvet tarafında biber gazlı ve suyla müdahale gerçekleşti. Öğrenciler önüne barikat kurulurken kitle engellemelere rağmen yürüyüşüne 'Öğrenciye değil katillere barikat' sloganları eşliğinde devam etti.

 

Müdahalenin ardından polislerin engellemelerine rağmen kitle, tekrar Seyit Rıza Meydanı'na sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde yürüyüşü tamamladı.

 

Dersim'in her yerinde binlerce kameranın olduğunu ve faillerin yakalanmadığını ve Gülistan Doku bulunana kadar her gün sokaklarda olacağını belirten kitle, eylemi sonlandırdı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha