• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Trabzon, Maçka’da 217 kişi hastanelik oldu: İçme suları inceleniyor

Trabzon, Maçka’da 217 kişi hastanelik oldu: İçme suları inceleniyor
0 0

Trabzon’un Maçka ilçesinde dünden beri 217 kişi mide bulantısı, kusma ve ishal şikayetiyle hastaneye başvurdu, içme suyu kaynaklarından incelenmesi amacıyla numune alındı.

8 Ağustos 2019 Perşembe 23:40

Hastaneye başvuranlar arasında tedavileri tamamlananların taburcu edildiği durumu ağır olan kişi bulunmadığı belirtildi. 

 

Sağlık, Tarım ve Orman İl Müdürlükleriyle Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerinin inceleme başlattığı ilçede su kaynaklarından numuneler alındı.

 

Eşini hastaneye getirdiğini anlatan Fahri Kalkan, “Serum tedavisi uygulandı. Şikayeti henüz geçmedi. Neden olduğu konusunda henüz net bilgi verilmedi. Su veya havalardan dolayı olabileceği söylendi” dedi.

 

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta hastaneye başvuranların hiçbirinin yatırılmasına gerek olmadığını belirterek şöyle devam etti: “Hepsine reçete verildi ve bir kısmına da serum takılıp müşahedede tutularak gönderilmiş oldu. Sıkıntısız bir şekilde atlattık diyebiliriz. Halk sağlık ekiplerimiz gerekli incelemeleri yapıyorlar. Neden, aşırı yağmurların suların bulanıklaşmasına yol açması, klorlama eksikliği, yaz ishali olabilir. Yine turist ishali dediğimiz iklim, mekan değişikliklerinden kaynaklı da olabiliyor. Şu an için mümkünse birkaç gün içme sularının kullanılmamasını, aynı zamanda sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanarak tüketilmesini, herhangi bir kirli ortamdan temin etmemelerini ve mümkün olduğunca da suyu kullanacaklarsa da kaynatarak içmelerini öneriyoruz.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha