• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türkiye'nin 'en büyük restoran uçağı' montaja hazır

Türkiye'nin 'en büyük restoran uçağı' montaja hazır
0 0

Uçuş ömrünü tamamlayarak parçalara ayrılan uçak, birleştirilerek restoran olarak hizmet vereceği Balıkesir'in Edremit ilçesine karayoluyla getirildi.

20 Ocak 2016 Çarşamba 06:23

Türk Hava Yolları`ndan (THY) bir işadamı tarafından satın alınan ve restorana dönüştürülmek üzere 8 parçaya ayrılarak 7 TIR ile taşınan 76 metre uzunluk, 6 metre genişliğindeki Airbus A340 tipi yolcu uçağı İstanbul Atatürk Havalimanı`ndan 5 günlük zorlu bir yolculukla Balıkesir`ien Edremit ilçesine getirildi.


Restoran ve akaryakıt istasyonları sahibi olan Edremitli işadamı Ali Akbulut tarafından satın alınan 76 metre uzunluk 6 metre genişliğindeki uçağın burnu, kanatları, gövdesi ve kuyruğundan oluşan toplam 8 parçası Kocaseyit Havalimanı karşısındaki bir araziye indirilileceği bildirildi. Yüklenmesiyle birlikte beş günde Edremit`e getirilen uçağın burada birleştirilerek restoran ve düğün salonu olarak kullanılacağı bildirildi.

 

Bu proje üzerinde 2 yıldır çalıştığını belirten işadamı Akbulut, uygun uçağı bulunca harekete geçtiklerini söyledi. İstanbul`dan ağır nakliyet firmalarıyla üç günde gelmesini bekledikleri uçağın olumsuz hava koşulları nedeniyle iki günlük bir gecikmeyle kendilerine ulaştırıldığını belirten Akbulut, "Bir özel havayolu şirketiyle dev uçağı parçalayıp, getirdik.

 

Zorlu bir yolculuk oldu. Neyse ki kazasız belasız getirildi. Bu uzun süredir hayalim olan yurt dışında gördüğüm ve ülkemlde gerçekleştirmek istediğim bir projeydi. Kurulum aşaması tahminen 3 ay sürecek. Mayıs ayı başında restoran olarak faaliyete başlayacak. Uçağın parçalanıp, taşınmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi. Akbulut, uçağın ne kadara satın aldığını ise açıklamadı.


Uçağı taşıyan nakliye firmasının sahibi Kemal Küçük ise "Karayolunda bu taşıdığımız üçüncü uçak oldu. Taşıdıklarımızı içinde en büyük olanı da buydu. 7 TIR, 8 eskort ve 14 personel ile uçağın nakliyesini sorunsuz şekilde yaptık" dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha